821 Schr. wijst op den zeer grooten invloed, welke de weeromstandigheden op den luchtstrijd kunnen hebben. Bij helderen hemel kan de nadering op groote hoogte plaats hebben om de uitwerking van het vuur van het lucht doelgeschut te ontgaan, waarbij tevens de formatie een voldoende defensieve kracht moet bezitten tegen aanvallen van jachtvliegtuigenbij een hooge lichte bewolking is het mogelijk volkomen gedekt te naderen en een meer opgeloste en zwakkere formatie aan te nemen, terwijl bij regen en nevel het uitvoeren van den aanval onmogelijk kan zijn of slechts door enkele laag vliegende vliegtuigen kan geschieden. De luchtafweer heeft een grooten moreelen invloed op de bemanning der vliegtuigen welke invloed al naar mate de oorlog langer duurt zal verminderen. Zij dwingt voorts de formatie tot het op groote hoogte vlie gen bij ongunstige weersomstandigheden, tot het opzoeken van de beschutten de wolken, waardoor een verzwaring van de nadering en van de vast stelling van het doel wordt veroorzaakt, tot het verspreiden van de formatie en het aannemen van veranderlijke vlieghoogten en vliegrichtingen. Al deze factoren vereischen bijzondere lichamelijke en geestelijke inspanning van de bemanningen en zullen hun invloed doen gelden op de samenwerking van de vliegtuigen in het verband. De actie van de jachtvliegtuigen wordt uitgevoerd in nauw verband met de luchtafweermiddelen, door gebruikmakend van de verzwakking, welke het vijandelijke vliegtuigverband door de werking van het luchtdoelgeschut ondergaat, den aanval op de vijandelijke vliegtuigen uit te voeren. Hierbij komt de vraag naar voren wat is de gunstigste opstelling van de vliegtuigen in de formatie om zoo veel mogelijk profijt van de vuuruitwerking te trek ken In verband hiermede bepleit Schr. als de meest doelmatige aanvalsformatie de ruitvorm met echelonneering in breedte, diepte en hoogte, waarbij het co^^ndovliegtuig en het vliegtuig van den ondercommandant, respectie velijk het voorste-laagstvliegende en het achterste-hoogstvliegende vliegtuig en daardoor de meest trefbare vliegtuigen, van de daarachter (daarvoor) vliegende toestellen vuursteun ontvangen. Schr. berekent, dat wanneer de geheele mitrailleurbewapening van een verband van 9 vliegtuigen in wer king wordt gesteld, een aantal van 22140 schoten per minuut kan worden afgegeven. De aanvat van de jachtvliegtuigen kan uit 3 richtingen plaats hebben namelijk van boven, van beneden en van boven èn beneden. Indien het jachteskader uit éénzits- en tweepersoons-jagers bestaat, is het mogelijk jfaanv,al behalve uit deze richtingen ook gelijktijdig zijwaarts plaats vindt door de 2 persoons-jagers in zijwaartsche richting op het bombarde- mentsverband te doen vuren. Het bombardementseskader kan tegenover den jageraanval slechts defensief optieden en moet daarom ten allen tijde in gesloten formatie blijven, ook wanneer een der vliegtuigen wordt afgeschoten, hetgeen uiteraard een zeer groote vuurdisciplme vereischt. Belangrijke wijzigingen in de aanvalstactiek van de jagers zijn te ver wachten indien het kanon als wapen van de jagers zijn intree heeft gedaan en daardoor het werkzame vuurbereik wordt vergroot. Schr. vergelijkt de ontwikkeling van het gevecht der luchtstrijdkrachten met die van de zee strijdkrachten en zegt o.a. „Der Vergleich mit den Seestreitkraften kann noch enger gezogen werden wenn die Geschwader der Kanonenflugzeuge gemischt mit M. G. Jagdflug- zeugen auftreten. Genau wie bei den Seestreitkraften die Torpedoboote den Nahangriff fuhren, werden die leichten Jagdflugzeuge (M.G. Ausrüstung) nach der artillerisüschen Vorbereitung des Kampfes durch die schweren Jagdflugzeuge (Kanonenbew.) den sturmreifen Gegner im Nahangriff zu vernichten suchen." Bij de laatstgehouden Engelsche luchtmanoeuvres is gebleken dat een bombardementsverband uit niet minder dan 9 vliegtuigen mag bestaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 87