822 Kleinere verbanden hebben namelijk onvoldoende defensieve gevechtskracht om zonder nadere ondersteuning jageraanvallen te kunnen weerstaan. Militar Wochenblatt No. 37, Beobachten aus dem Flugzeug. Om een verkenningsopdracht ongestoord te kunnen uitvoeren zullen de verkenningsvliegtuigen beschermd moeten worden, aangezien het bij het vervullen van hun taak niet mogelijk is tevens het luchtruim af te zoeken tegen dreigend jagergevaar. De waarnemer is wegens het zicht gebonden aan bepaalde hoogten. Op 3500 m. hoogte kan men tot op 200 km. zien. Ge bergten vormen bij het groote stijgvermogen van de vliegtuigen geen noemenswaardige hindernis meer, zoodat men zonder bezwaar ook de „andere Seite des Berges" kan waarnemen. Rook, nevel enz. zijn de verklaarde vijanden van den luchtwaarnemer, echter niet in die mate als voor den grondwaarnemer, omdat de nevellaag meestal slechts hoogstens een dikte heeft van 100 m. Het zicht bij duisternis is met het oog op de in oorlogstijd uit te voeren nachtmarschen van bijzondere beteekenis. Schr. geeft om de gedachten te bepalen enkele gegevens, welke wij hierbij overnemen. Bij heldere maan nachten kunnen troepenbewegingen op breede, lichte wegen van 1000 m. hoogte gemakkelijk worden waargenomen, op straten met een donker dek slechts van 500 m. hoogte. Bij kwartierstand van de maan kan men slechts van 500 m. hoogte de onduidelijke omlijning van voorwerpen op lichte straten onderscheiden. Bij nieuwe maan moet men tot 100 m. dalen om dezelfde resultaten te bereiken. Deze gegevens gelden voor „sternklare" nachten. Een kunstmatige verlichting kan worden verkregen door de valscherm- lichten. Deze bestaan uit een magnesiumlicht, dat gedurende 7 minuten brandt en een lichtsterkte van V2 millioen kaars ontwikkelt. Op deze wijze kan een terreinoppervlakte met een straal van 800 m. hel verlicht worden. Diversen. Allgemeine Schweizerische Militarzeitung, Maart 1934. Militdrische Erfahrungen vom Wiener Aufstand. Door den strijd, welke het regime Dollfuss gedwongen was tegen de Nationaal Socialisten te voeren, was de waakzaamheid tegenover de Socia listen eenigszins verslapt. Wel wist men dat hun militaire formatie, de „Schutzbund" ondanks de gedwongen ontbinding nog in het geheim bestond en over wapens beschikte, dat deze wapens echter in zulk een groot aantal aanwezig waren als bij het uitbreken van den opstand bleek, was niet voorzien. Deze „Schutzbund" was een organisatie van militaire formaties, welke in bataljons samengevoegd waren en waarvan elk den naam van een socia- listischen leider droeg. Des Zaterdags en des Zondags werden in de omgeving van Weenen velddienstoefeningen gehouden, waaraan de leden geünifor meerd, voorzien van leergoed doch zonder wapens deelnamen. Alleen de verbindingstroepen rukten volledig uitgerust uit. Tegenover de opstandelingen beschikte de Regeering over politie en gendarmerie in eerste linie, vervolgens over het leger en verder over de voor het grootste deel reeds opgeroepen Heimwehren en „Ostmarkische Sturmscharen" De opstand had het volgende verloop. De opstandelingen bezetten overal hun partijlokalen en de uitgebreide vereenigingswoningen welke onmiddellijk duurzaam versterkt werden. Zij bepaalden zich niet slechts tot de verdediging, doch gingen op verschillende plaatsen, vooral in de buitenwijken, tot het offensief over op afzonderlijk optredende troepenafdeelingen en zwakke bewakingstroepen. Daar genoemde vereenigingswoningen voor het grootste gedeelte nabij de belangrijkste verkeerspunten van Weenen waren gebouwd, beheerschten de opstandelingen reeds direct de geheele stad. Voornamelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 88