zaakt. Vooral bij de vervolging zal de a.i.s. met gasbommen vaak met succes kunnen worden toegepast. c. De mitrailleurs. Normaal is het tweezitsvliegtuig uitgerust met één of twee vaste mitrailleurs, welke al of niet door het draaiïngsvlak van de schroef schieten en door den bestuurder worden bediend. Bij een opstelling van de mitrailleurs, waarbij de projectielen door het schroefvlak gaan, wordt het afvuren door een synchronisatie inrichting gecommandeerd, welke maakt dat het schot niet kan afgaan op een moment dat de kogel de schroef zou kunnen raken. De vaste mitrailleurs zijn zoodanig opgesteld, dat de zielassen evenwijdig of bijna evenwijdig zijn met de as van het vliegtuig. Zij worden op het doel gericht door het vliegtuig in den vereischten stand te brengen. Bij den a.i.s. kan het toestel in zoodanigen stand worden ge vlogen, dat de as een hoek maakt van 3 tot 6 graden met het horizontale vlak. Deze hoek is o.m. afhankelijk van de belasting van het toestel. Bij een vlieghoogte van 15 meter treffen de pro jectielen den grond op 300 m (3° vlieg'hoekjtot 150 m (6° vlieghoek) voor het vliegtuig. Het spreekt vanzelf dat hierbij geen sprake is van een vuur bundel. Aannemende een vliegsnelheid van 60 m/s bij een vuursnelheid van 600 schoten per minuut, valt op elke 6 meter slechts 1 projectiel per mitrailleur. De achtermitrailleur is gemonteerd op een draaibaren ring en wordt bediend door den waarnemer (mitrailleurschutter)Bij den a.i.s. zal dit wapen slechts weinig tot zijn recht komen. De achterman zal voor hij aan de beurt is zijn bommen af te werpen al zijn aandacht moeten concentreer en op het bombar deerende toestel, teneinde nadat deze zijwaarts is uitgezwaaid om den weg voor het volgende toestel vrij te maken, onmiddellijk gereed te zijn om zijn bommen op het doel los te laten.-Na afloop zal de achterman nog een korten tijd beschikbaar hebben om zijwaarts- uit vuur op den weg te brengen. Uit het vorenstaande volgt, dat de wel eens opgeworpen vraag of bij den aanval in scheervlucht de bommen niet beter kunnen worden afgeworpen door den bestuurder dan door den waarnemer, in ontkennenden zin moet worden beantwoord. Terwijl de waar nemer zijn bommen afwerpt, brengt de bestuurder het vuur van de voormitrailleurs op het doel. De afweermiddelen tegen den aanval in scheervlucht. Als regel zal voor den afweer van den a. i. s. niet op eigen vliegtuigen kunnen worden gerekend. Immers zal het niet wel mogelijk zijn een doel, dat bloot staat aan een a.i.s. voortdurend 746

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 8