831 militair geneeskundige tactiek aanwezig te zijn. Hieronder verstaat Dubs het op den juisten tijd brengen van de geneeskundige formaties op de juiste plaats en vóór alles het zoo snel mogelijk weder beweeglijk maken van deze formaties en de zorg voor de voortdurende gelegenheid tot opname van patiënten in de naar achteren gelegen inrichtingen. Dit nu is alleen door samenwerking in de staven mogelijk. Overeenstemming behoort vooral op de volgende punten te bestaan 1. Bepaling van het tijdstip, waarop de geneeskundige inrichtingen moeten worden ingezet. Oorlogservaring heeft b.v. geleerd, dat inzetten tijdens het gevecht nutteloos veel personeel en materieel verloren doet gaan. 2. Bepaling van den afstand der inrichtingen tot het gevechtsveld. 3. Het ter beschikking van divisie-, c.q. legerarts houden van reserves is evenzeer noodzakelijk als voor de troepen. 4. Het tot stand brengen en houden van de verbindingen tusschen de geneeskundige formaties (eigen telefoonverbindingen en ordonnansen). 5. Voor een goede uitoefening van zijn dienst behoort de divisiearts vooral ook voortdurend in contact te staan met den divisiestaf. Oriënteering over hetgeen aan het front voorvalt langs omwegen moet niet noodig zijn. Liefst moet hij over een auto beschikken. In het Nederlandsche Oorlogsvoorschrift 1929 deel I is met het bovenstaan de vrijwel geheel rekening gehouden. Overigens dient aan de tactische kennis van beroeps- en res. off. v. gez. bij voortduring groote aandacht te worden geschonken. De Luit.-Generaal Dr. Diehl heeft hier baanbrekend werk ver richt. Tactisch-geneeskundige oefeningsreizen, schriftelijke oefeningen, cur sussen voor a.s. res. off. v. gez., idem voor ouderen enz. werden georganiseerd. In 1930 werd de school tot opleiding van res. off v. gez. (S.R.O.G.D.) opge richt. In 1933 werd aan deze inrichting de 10e cursus voor de a.s. res. off. v. gez. beëindigd. Door de aanstelling tot vaandrig kunnen ook semi-artsen worden toegelaten. Zij vormen het grootste deel der leerlingen en onder vinden hierdoor bij hun medische studie weinig storing. De duur van den cursus is 21/2 maand. Ook de opleiding der nieuwe actieve off. v. gez. had ten deele aan de S.R.O.G.D. plaats. Een uiteenzetting over gewondenafvoer te water is voor ons van minder belang. De aandacht verdient het feit, dat bij het ziekenfonds der mijnen in Zuid-Limburg een vervoerbare behandelkamer voor tandheelkundige be handeling tot tevredenheid wordt gebruikt. Schickele meent, dat het vliegtuig voor vervoer van gewonden in een toekomstigen oorlog veel zal worden gebruikt. Bij het Fransche leger lagen de grootste inrichtingen 150—200 km achter het front. Zij konden na voor- loopige behandeling door tot der gewonden worden bereikt. De overigen zouden voor het grootste gedeelte wel per vliegtuig over dezen afstand ver voerd kunnen worden. Hij acht tijdens een groot gevecht 6 a 7 kleine toestel len (voor het vervoer van 1 of 2 gewonden van uiterste urgentie) en 2 groote toestellen (voor 15 patiënten) per divisie noodzakelijk. Darby wil zelfs voor 75 der gewonden het vliegtuig bezigen, nl. voor allen, die vermoedelijk niet binnenkort naar het front terug kunnen keeren. Eerst tegen het eind van den oorlog kwam Frankrijk op de organisatie, naar welke ook de Nederlandsche werd ontworpen. Nl. vervoer over groote afstanden, doch door zorgvuldige sorteering zorgen, dat elke gewonde niet verder wordt afgevoerd dan zijn toestand gedoogt. Geen gewonde mag dus zonder eerste behandeling de zone van het leger verlaten. Verpleging moet kunnen worden gegeven als verdere evacuatie gevaarlijk zou zijn. Een uiteenzetting volgt nu over het groote nut van prophylactische maat regelen, waardoor voor het eerst in den wereldoorlog de verhouding sterfte aan verwondingen en aan ziekten (nl. 10 1) werd omgekeerd. Onder de algemeen hygiënische vraagstukken is vooral de drinkwater voorziening van belang. Het chloreeren van water wordt als de meest betrouwbare en eenvoudige methode van waterzuivering genoemd. Het

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 97