H c. I.M.T. 1934, No. 8. Behoort bij het artikel: „Voetinsufficientie bij de militairen. Haar voorkoming en haar bestrijding". B. Q. R. X. ÏJM M. N. O. Sagitaal doorsnede van den voet schematisch. Het lengtegewelf demonstreerend gaande van de tuber calcanei (TC) naar de kopjes van de middenvoetsbeentjes I en V(CM). Bij te zwakke banden en spieren die dit gewelf moeten fixeeren, zal een lengteplatvoet ontstaan met klachten Insufficientie II. Het is ook hier mogelijk, dat de normale voetvorm blijft bestaan, dat evenwel banden en spieren overbelast zijn. De vorm van den voet is dus goed en toch bestaat Insufficientie II. Het is tenslotte weer mogelijk, dat het lengtegewelf geheel ver dwenen is en dus een duidelijke lengteplatvoet bestaat, dat evenwel ook hier banden en spieren zich weer volkomen aangepast hebben en er dus geen klachten zijn dus geen insufficientie II bestaat. T IJ D Nolle trainings curve. Frontaal doorsnede door het talocruraal (enkel) gewricht Aantoonende dat bij te zwakke banden en spieren gemakkelijk de X-stand van den voet zal optreden, waardoor klachten zullen ontstaan Insufficientie I. Het is ook mogelijk, dat nog geen X-stand ontstaat, dat evenwel de banden en spieren overbelast zijn. De vorm van den voet is dan normaal en toch bestaat er een Insufficientie I. Het is ook mogelijk, dat er een dui delijke X-stand van den voet bestaat, dat evenwel banden en spieren zich weer geheel aan deze nieuwe omstandigheden hebben aangepaster bestaat een pes plano valgus (X-platvoet) zonder klach ten, dus zonder Insufficientie I. Beenderen van den rechter voet. Het voetgewelf schematisch om hel mediale en laterale lengte-booggewelf te laten uitkomen. Bij te zwakke banden en spieren zal een dwarsplatvoet ontstaan met klachten Insufficientie III. Ook hier kan het mogelijk zijn, dat de normale voetvorm blijft bestaan, dat evenwel banden en spieren overbelast zijn en er dus toch klachten zijn, dus een Insufficientie 111 bestaat. Ook hier zal het mogelijk zijn, dat het dwarse gewelf verdwenen is, dat ook hier banden en spieren zich aan de nieuwe omstandigheden hebben aangepast en geen klachten geven. Er zal dan een dwarsplatvoet (pes transverso planus) bestaan zonder Insufficientie III. Dwarsdoorsnede van den voorvoet schematischhet dwarse gewelf demonstreerend. Voeten van een militair met duidelijke insufficientie II en III. Voeten van een patiënt met duidelijke insufficientie I, II en III. Voeten van een militair met duidelijke insufficientie III. Tegen de 2de insufficientie. Oefening 5. Loopen in den teenen stand vanuit stand 1. Tegen de 2de insufficientie. Oefening 6. Loopen in den teenenstand met oefening 2 als uitgangshouding. 1. 2 Tegen de 3de insufficientie. Oefening 1. Op de buitenzijde van den voet gaan staan en de teenen naar binnen krommen. Men ziet het dwarse gewelf dan duidelijk, speciaal van den voorvoet, sterker worden. Oefening 2. Met den uitgangsstand van oefening 1 loopen. Normale voeten. yTuber Bovenaanzicht. Onderaanzicht. Natuurlijke ligging. 2 1 Tegen de lste insufficientie. Oofening 1. Op den buitenrand van den voet gaan staan. Oefening 2. Zoo gaan loopen. Men oefent dan juist de spieren en banden, die den voet in den O-stand moeten houden. Tegen de 2de insufficientie. Oefening 1Op de teenen gaan staan men ziet hierbij de lengtegewelven zich meer accentueeren en traint dus de spieren, die dit veroorzaken. Pes planus longo valgus duidelijk is de abductie in den voorvoet hier te zien. Schema van een steunzool tegen Insufficientie III. Dwarsdoorsnede. I. Normale belastingspun- II. Dwarsplatvoetab- III. Door centrale ver ten normale stand van normale drukpunten hooging normale den metatarsalia. met eeltvorming. toestand weer ge reconstrueerd. Gemengde oefening tegen alle drie de insufficienties. Oefening 1. Met gebogen onderbeen, voetdraaien rechtervoetmet de wijzers van de klok mee. linkervoet tegen de wijzers van de klok in. Schema van een steunzool voor den rechter voet van onderen bekeken tegen insufficientie I. Men ziet eronder de wig, die juist den O-stand aan de steunzool geven zal. Schema van een steunzool voor den rechtervoet van boven bekeken tegen Insufficientie II, behalve de opvangende vorm, mediaal aan de hiel hoog en lateraal aan de voorvoet eveneens hoog. Tegen de 2e insufficientie. Oefening 3. Vanuit den teenenstand diepe kniebuigingen maken. Schema van de lilde insufficientie. Sagitaal doorsnede. Centrale verhooging op de steunzool, waardoor de gevoelige metatarsalia ontlast worden. Tegen de 2de insufficientie. Oefening 2. Teenenstand onder een hoek van 45 graden men krijgt hierdoor bovendien nog de 2de factor, nl. het adduceeren van den voorvoet t. o. z. van den achtervoet, waardoor het ge welf nog meer te voorschijn treedt, dus de banden en spieren die dit moeten veroorzaken nog meer aangespannen worden. Tegen de 2de insufficientie. Oefening 4. Vanuit stand 2 diepe kniebuigingen maken. Pes planus longo transverso valgus, zonder insufficientie klachten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 99