door vliegtuigen te doen beschermen. Bovendien zijn vliegtuigen tijdens de scheervlucht zeer moeilijk door hooger vliegende vliegtui gen te ontdekken. Ten slotte vormen zeer laag vliegende vliegtuigen voor jagers een moeilijk aanvalsdoel, omdat door de geringe vlieghoogte de bewegingsvrijheid voor den aanvaller ten zeerste wordt beperkt. Voor den afweer van een a.i.s. zijn de troepen op den grond dan ook voornamelijk op de eigen afweermiddelen aangewezen. In de eerste plaats zal de troep er uitstekend in moeten zijn geoefend zich snel tegen naderende vliegtuigen te dekken. Troe pen te voet werpen zich neer, na z.m. den weg te hebben vrij gemaakt. Voor artillerie, cavalerie en voertuigencolonnes op den marschweg zal de gelegenheid om dekking te zoeken meestal ontbreken. Zoo mogelijk zullen zij dichtbij gelegen bedekte ter reinen (kampoengs) trachten te bereiken. Op open wegen, welke zijn geflankeerd door onbegaanbaar sawahterrein, zullen zij wel verplicht zijn den a.i.s. gelaten te ondergaan. Het zal daarom zaak zijn vooral deze gedeelten van de marschcolonne door actieve afweermiddelen te beschermen. Ten aanzien van den a.i.s. zijn gemotoriseerde artillerie en autocolonnes in het voordeel, doordat zij zich met groote snelheid in sprongen van dekking tot dekking kunnen verplaatsen. Onder die omstandigheden is het een bloot toeval als de a.i.s. een der gelijke colonne juist tijdens de verplaatsing treft. Bij een in de omgeving van Batavia gehouden oefening trachtte ik een patrouille van drie vliegtuigen tot den a.i.s. te brengen op een zich in sprongen bewegende afdeeling motorartillerie. Hoewel ik met het vliegveld in radiografische verbinding stond, het tijdstip dat door de artil lerie weer een sprong zou worden gemaakt nauwkeurig wist en de vliegtuigen voor onmiddellijk opstijgen van het niet ver ver wijderde vliegveld gereed stonden, mocht het mij niet gelukken de a.i.s. juist gedurende de verplaatsing te doen plaats hebben. Voor den afweer met vuur komen bij een marcheerende colonne in aanmerking automatische wapens (lichte en zware mitrail leurs, luchtafweermitrailleurs) en de vuurwapens bij den man. In verband met het verrassend karakter van den a.i.s. moeten de afweerwapens zoodanig worden vervoerd en in de colonne zijn opgesteld, dat zij onmiddellijk gereed zijn het vuur te openen. Automatische wapens moeten daartoe vuurbereid op wagentjes worden vervoerd. Het is uitgesloten te achten, dat zij nog tot succesvol optreden kunnen worden gebracht, indien zij na het onderkennen van den dreigenden vliegtuigaanval eerst nog moe ten worden afgeladen en in stelling gebracht. Het gaat hier om enkele seconden. Aangezien de a.i.s. welke wordt uitgevoerd in de lengterichting van den weg het meest te vreezen is, zal de indeeling van de afweerwapens over de colonne in de eerste plaats met die aan- 747

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 9