928 „In den bewegingsoorlog zijn het legerkorpscommando en vaak het divisie commando, die 's vijands opstelling slechts in grove trekken kennen en alleen over beperkte inlichtingen beschikken voor hunne beslissingen, ge noodzaakt om hun artilleriemanoeuvre te baseeren op zeer algemeene elemen ten, met uitsluiting van elke detailbeschouwing over de vuurleiding." „In den bewegingsoorlog maken de zwakte der middelen en de uitgestrekt heid der fronten het vaak noodzakelijk, zelfs binnen het raam van het leger korps en de divisie, om wijde zijwaartsche bewegingen uit te voeren, die eene geheel nieuwe opstelling vereischen, waarvan de organisatie berekend moet zijn op een groote soepelheid in het gebruik." „De technische, vaak kortdurende, omstandigheden eischen voortdurende en directe waarneming van alle vuren, uit te voeren door de enkele batterijen of soms door de afdeelingen, in voortdurend verband met de aardwaarneming of de luchtwaarneming." „Resumeerende ziet men, dat de artillerie in den bewegingsoorlog hare eigen bijzonderheden heeft voor wat betreft: de basis voor de artilleriemanoeuvre, het verloop van deze manoeuvre, de organisatie der artillerie en de vuurleiding." De bedoeling van de studie is verder om binnen een ruim gezichtsveld na te gaan de beste aanpassing van de artillerie aan de behoeften van de ma noeuvre. „Deze aanpassing zal de methoden van centralisatie of decentralisatie afwis selend of zelfs gelijktijdig dienen uit te buiten, hetzij in de manoeuvre, hetzij in de leiding van het vuur, en eindigt vaak in de beslissende perioden bij de concentratie der krachten met het gebruik en masse der artillerie, voor welk wapen de eenheid van actie een essentieele voorwaarde is voor doeltreffend heid." Het lilde hoofdstuk onderscheidt 3 soorten van acties voor de artillerie, die achtereenvolgens worden behandeld. Ie. De acties die tot onmiddellijk voordeel strekken van de vechtende troe pen, wat men zou kunnen noemen „appui immédiat de l'attaque ou de la de fense" (feux d'appui et feux de protection). De acties, die dezen steun reali- seeren, doen zich gelden over de geheele diepte van de gevechtsopstellingen van de vijandelijke infanterie; in het offensief hebben zij tot doel de essen tieele elementen, actief en passief, van de verdedigingszone, in het defensief de opvolgende echelons van de aanvalsopstellingen. De tactische leiding dezer vuren geschiedt binnen het raam der infanterie- manoeuvre en doet vaak een beroep op den gedecentraliseerden commando- vorm. De technische vuurleiding eischt onder alle omstandigheden een alge meen en voortdurend gebruik van de aardwaarneming. 2e. De acties tegen 's vijands artillerie of „contre-batterie". De acties der contra-artillerie beoogen het samenstel der vijandelijke batterijen in hare gevechtsopstellingen. De tactische leiding wordt meestal uitgeoefend binnen het kader van het legerkorps soms binnen dat van de divisie. 3e. De acties tegen de achterwaartsche verbindingen van de eigenlijke gevechtszone of „actions éloignées". Deze acties beoogen de commando organen, de aanvullingen, alle bewegingen voor de uitgangsopstelling en voor de latere wijzigingen in 's vijands opstelling. Zij strekken zich uit voorbij de eerste zichtbare horizon tot op een betrekkelijk groote diepte. De tactische leiding is meestal in handen van de hoogere echelons leger of legerkorps in sommige gevallen kan zij geheel worden opgedragen aan de divisies. De technische vuurleiding is gebonden aan het gebruik van luchtwaarneming en soms ook van grondwaarneming. Opdrachten. Voor elke operatie moet de ;Cdt. van een hoogere eenheid, in verband met de manoeuvre die hij wil uitvoeren, het optreden van zijne artillerie regelen door haar zeer duidelijke opdrachten te geven. Eene opdracht wordt meestal gegeven door vast te stellena. de aard van de actie b.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 102