934 Voor de beschadigingen veroorzaakt door de inwerking van mosterdgas is een vroegtijdige diagnose, daar geen direkt levensgevaar dreigt, niet zoo belangrijk. De waargenomen veranderingen zijn echter voor de pathologie der dichloordiaethylsulfidaandoeningen van groote beteekenis. Het optreden van icterus als naziekte van mosterdgasvergiftigingen deed reeds vermoeden, dat veranderingen in het bloed aanwezig zijn. De onderzoekingen van Muntsch brachten een volkomen verandering van het bloedbeeld aan het licht. Er bleek, bij de door hem onderzochte dieren, naast een sterke neu tropenic en uitgesproken lymphocytose, een vermindering van het aantal erythrocyten en een daling van het haemoglobinegehalte te bestaan. In enkele gevallen waren de eosinophiele cellen uit het periphere bloed ver dwenen. [Merkwaardig is dat Stewart, bij menschen een sterke stijging van het aantal neutrophiele cellen en een vermindering van het antal lympho- cyten heeft waargenomen. Alleen in zeer ernstige gevallen kon deze onder zoeker een duidelijk leucopenie vaststellen en zag in één geval het aantal neutrophiele cellen dat den eersten dag zeer sterk was toegenomen, op den tweeden dag tot 33800, den derden dag tot 15800 en den zevenden dag (16 uren voor den dood) tot 172 dalen. Waarschijnselijk heeft Muntsch, bij zijn proeven op dieren, ernstige vergiftigingen te weeg gebracht, daar hij steeds een leucopenie heeft waargenomen. Volgens Vedder verdwijnen bij met mosterdgas vergiftigde menschen de eosinophiele en basophiele cellen uit het bloed. Deze laatste waarnemingen bij menschen komen dus geheel met die door Muntsch zijn gedaan bij dieren overeen. V.]. Uitermate belangrijk voor de pathologie en diagnose der mosterdgasbe schadiging is de door Muntsch waargenomen toxische korreling van de leu- cocyten. Deze korreling ontstaat 3 a 4 uur na het inademen van mosterdgas- dampen of na het inwerken van vloeibaar mosterdgas op de huid. Naarmate de vergiftiging sterker is en dus meer mosterdgas is opgenomen, is de korre ling duidelijker. Zij bedraagt in sommige gevallen 75% van alle segment- kemige leucocyten. De korreling blijft ook in de reconvalescentie na het verdwijnen van de locale verschijnselen bestaan. In gevallen van vergiftiging met verschillende soorten strijdgasen of indien een onduidelijk ziektebeeld bestaat, kan het waarnemen van een toxische korreling der leucocyten voor de differentieel diagnose van belang

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 108