Plotseling had er een verandering plaats; in den beginne droeg deze geen ernstig karakter. Het gewenschte succes echter, aan vankelijk zonder daden van geweld verkregen, zou in de toekomst slechts ten koste van groote offers verzekerd blijven. De verandering teekende zich door kleinigheden. De passers, eertijds druk bezocht door inlandsche vrouwen en kinderen, ble ven de laatste dagen verlaten. Hier en daar hadden brutale han delingen der Baliërs plaats, de hoofden schoten nu en dan te kort in gehoorzaamheid, zij werden trager met de betaling van de oorlogskosten. Als vermoedelijke oorzaak van dien ommekeer wordt genoemd de bekendheid van de Balische hoofden met de bepalingen uit het contract, toen -dit, eerst in het Maleisch gesteld, in het Balisch ver taald was. Nu eerst beseften zij ten volle, dat aan hun wanbeheer spoedig en op afdoende wijze een eind zou worden gemaakt. Ook de betaling der geëischte oorlogskosten moet op de verandering- der houding van invloed zijn geweest. Een aanwijzing, dat er iets broeide was het bericht, dat kapitein Schmidliamer in den avond van 25 Augustus aan het Hoofdkwar tier bracht, nl. het gerucht, dat de Baliërs een aanval in den zin hadden. Hoewel de generaal Vetter dit bericht niet al te ernstig opnam - niets toch wees op onrust, terwijl Goesti Djelantik, die reeds we ken te midden der onzen vertoefde en die door zijn onbevangen houding en gullen omgang ieders vertrouwen had opgewekt, bo vendien de stellige verzekering gaf, dat er niets gaande was besloot hij toch verandering in de legering van de troepen te bren gen en enkele maatregelen te nemen. Men kon nooit weten! In de beide genoemde bivaks was de geheele troepenmacht niet vereenigd gehouden. Integendeel waren onze troepen over een tamelijke uitgestrektheid over 5 plaatsen verdeeld. Die verspreide ligging bood een overval der Baliërs veel kans van slagen. Van de troepen te Tjakranegara aangekomen, waren twee compag nieën van het 9de bataljon naar de landingsplaats teruggekeerd, ten einde de marine landingsdivisie, aldaar ter bewaking opge steld, af te lossen. Verder waren twee colonnes het binnenland ingestuurd. Ter bespoediging nl. van de pacificatie tusschen de Baliërs en de Sasaks beval de opperbevelhebber, dat in het bin nenland de wederzijdsche versterkingen geslecht moesten worden en alle weerbare mannen naar hun kampongs moesten terugkee- ren. Ten einde de uitvoering dier bevelen te controleeren, vertrok de eerste colonne onder luitenant-kolonel Van Lawick van Pabst (2 compagnieën van het 9de bataljon, 1 sectie bergartillerie en 1 sectie genietroepen) op 16 Augustus naar Batoe Klian; op 17 Augustus rukte de andere colonne (2 compagnieën van het 6de bataljon, 1 sectie bergartillerie en 1 sectie genietroepen) onder bevel van den luitenant-kolonel Van Bylevelt naar het 15 paal van Tjakranegara gelegen Soekarara. 842

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 10