„geplaatst worden, zulks in overeenstemming met de bevelen van „het Departement van Oorlog, welke hij tot dat einde ontvangen „of vragen zal". Omtrent het geneeskundig materieel staat vermeld, dat de officieren van gezondheid te velde van 's Landswege ieder van een volledig „veldapparaat" worden voorzien, welk veldapparaat bestond uit veldmedicijnkisten A, B en C en veldverbandtasschen. Een en ander kunnen we beschouwen als het prototype van onze hulpverbandplaats. Als voorlooper van ons noodverband had men in dien tijd de driehoekige verbanddoek van Esmarck. Bij Gou vernementsbesluit van 4 December 1870 werd namelijk bepaald, dat „Ook aan het Europeesch en Inlandsch kader van te velde „trekkende troepen, een Nederlandsch el verbandkatoen per „hoofd en per man formaat (zal) verstrekt worden, voor aanwen- „ding tot den driehoekigen verbanddoek van Esmarck." In het Recueil voor den militair geneeskundigen dienst in Nederlandsch-Indië van 1894, samengesteld door C. de Freijtag, vinden we aangegeven, dat bij kabinetsdispositie dd. 16 Juni 1892 de invoering goedgekeurd werd van een nieuw model veldmedicijnkist en veldverbandkist. Ook werden daarbij de brancard-veldbedden ingevoerd, „bestemd voor het vervoer van „gewonden, die niet behoorlijk in den tandoe Gwynfé kunnen „worden getransporteerd (zooals lijders met fracturen der onder ste ledematen, enz.)" In de order van den militair geneeskundigen dienst van 1893 no. 1 vindt men een eenigszins gewijzigde inhoud der veldverband tasschen opgenomen. In de order van den militair geneeskundigen dienst van 1893 no. 2 is bepaald, dat ieder officier van gezondheid gehouden is, te velde zijn eigen zakinstrumenten mede te nemen en te ge bruiken. Als minimum inhoud van de zaktrousse werd opgegeven twee bolle bistouris of scalpellen, een geknopte bistouri of ge knopte scalpel, een rechte schaar, een gebogen schaar, een sleuf sonde, een gewone sonde, twee stompe wondhaken, een koorn- tang, 2 arteriepincetten, een arteriehaak, een lapiskoker met lapisstift, een anatomisch pincet, 6 kromme naalden en naaizijde. In het tweede gedeelte van het voorschrift betreffende den militair geneeskundigen dienst in Nederlandsch-Indië op voet van oorlog, anno 1900, vinden we o. m. de volledige inventaris van de medicijntasch en de verbandmand, die tezamen met de tasschen voor officieren van gezondheid en de tasschen voor „ziekenop passers" het voornaamste geneeskundig materieel te velde vorm den, afgescheiden van de uitrusting van het veldhospitaal bij het veldleger (voor 150 lijders), waarbij ook de verbandwagen, een soort rijdende apotheek, was ingedeeld. Het voorschrift betreffende den geneeskundigen dienst in Nederlandsch-Indië op voet van Oorlog van 1900 werd in 1906 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 112