Ook de ziekenverpleger doet hieraan mee. Door het telkens om wisselen wordt de taak van de dragers verlicht, hetgeen de vlot heid van het gewondenvervoer ten goede komt. De bovengeschetste ploeg van 3 man heet verbandploeg, de 2 bij de compagnieën ingedeelde verbandploegen vormen tezamen een verbandgroep. Deze indeeling van 2X3 man per compagnie is echter niet de eenig mogelijke. De bepaling van het O. V. G. D. (Deel I, Hfdst. III, 24) zal van kracht blijven, dat het personeel van de Hp. V. P. A. gedeeltelijk en naar behoefte, al dan niet voor vast, aan de compagnieën wordt toegevoegd. In overeenstemming met het voor de combattanten bij de in fanterie bepaalde, gaan de ziekenverplegers en ziekendragers van uit de hulpverbandplaats, als regel, het terrein in zonder veldzak. Vroeger had élke ziekenverpleger en élke hospitaalsoldaat, be halve zijn ransel, ook nog een tasch voor ziekenverplegers resp. een tasch voor ziekendragers mee te voeren. De inhoud van deze tasschen was niet dezelfde. Thans wordt per 3 man met draag baar, dus per verbandploeg één verbandtasch meegevoerd, die om de beurt wordt gedragen door den ziekenverpleger of zieken drager, die tijdelijk niet zelf „pikolt". Hierdoor wordt weder een besparing gekregen op het door het geneeskundig personeel mee te voeren gewicht. Vroeger waren beide officieren van gezondheid beredenthans zullen beiden zich per fiets of te voet moeten verplaatsen. Tasch voor Officieren van Gezondheid. De inhoud en de wijze van bepakking is beschreven op Bijlage II, 1 en 2. De voornaamste verschillen in den inhoud van de nieuwe tasch voor officieren van gezondheid en de vroegere zijn de volgende: 1) de trousse met zakinstrumenten wordt niet meer in de tasch, doch in de linkeronderzak van de uniformjas meegevoerd 2) de injectiespuit a 5 cm3 bevindt zich niet meer in een glazen stopflesch, doch in een metalen „paratus-étui", gevuld met alcohol, dat tevens 3 injectienaalden bevat 3) de verschillende soorten tabletten zijn verpakt in glazen buis jes, alle van dezelfde standaardvorm 4) aan de injectievloeistoffen zijn toegevoegd 10 ampullen te- tanusserum 5) behalve morphine is als pijnstillende injectie ook novalgin aanwezig, speciaal met het oog op het feit, dat morphine bij gaszieken is gecontraindiceerd 6) voor het uitspuiten van de injectiespuit vóór en na het toe dienen van injecties, is bestemd het fleschje gevuld met ge destilleerd water, waarvan de steriliteit blijft gewaarborgd door de toevoeging van een kleine hoeveelheid nipagine (1 °/oo) 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 116