7) de snelverbanden zijn alle gecomprimeerdde breedte der gazen zwachtels gestandaardiseerd op 10 en 5 cm. Verbandtasch. Zooals boven reeds is aangestipt, komt het onderscheid tusschen tasschen voor ziekenverplegers en ziekendragers te vervallen. Bij het personeel, ingedeeld bij de compagniën, vindt men evenals bij dat der transportafdeeling van de hoofdverbandplaats per 3 man, dat is de ploeg behoorend bij één draagbaar, in den vervolge één verbandtasch, die gedragen wordt door dengene, die op dat oogenblik niet met de draagbaar loopt. Bijlage III 1 en 2 geeft een overzicht van den inhoud en de bepakking van de tasch. De voornaamste verschillen van de nieuwe verbandtasch met de vroegere tasch zijn de volgende. 1) Doordat de snelverbanden gecomprimeerd zijn, kon het aantal ervan worden uitgebreid. 2) Nieuw toegevoegd zijn een aantal steriele noodverbanden in blik. 3) Behalve perubalsem wordt ook een fleschje met joodtinctuur 5 meegevoerd, gesloten met een gummi stop. Het bezwaar, dat de tasch door jodium wordt aangetast is ondervangen door het fleschje te plaatsen in een nauwsluitend, kokervormig zinken busje met een lang overlappend deksel. 4) Het aantal verbanddriehoeken is uitgebreid van 2 op 5. Zij worden meegevoerd in de eenheidsverpakking, d.w.z. voorzien van een veiligheidsspeld, stijf opgerold en gewikkeld in per kamentpapier. 5) Engelsch pluksel wordt nu meegevoerd in de vorm van een standaardrol, breed 12 cm, lang 2'/2 m en gerold in perka mentpapier, waarop met een stempel de inhoud is aangegeven. 6) Nieuw is ook de patentkoker met steriel gaas, een verpakking, waarbij verontreiniging van het niet gebruikte gaas zooveel mogelijk wordt tegengegaan. 7) Daar in totaal een kleiner aantal verbandtasschen dan dat van de oude tasschen voor ziekenverplegers en ziekendragers wordt meegevoerd, is het aantal kleine vlaggen met rood kruis per tasch vergroot van 1 op 3. Penseelen voor de behandeling met joodtinctuur, perubalsem of boorzalf worden, daar ze de tasch gemakkelijk vuil maken, hier in niet medegenomen. Voor dit doel kunnen wattenpropjes gebruikt worden, eventueel met behulp van een ,,lidi", van welk artikel daarom een bundeltje meegaat. Een rol band is aanwezig om te dienen o. a. bij den aanleg van spalken en bij de bevestiging van de vlaggen. 7

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 117