een metalen oog aan de pootjes, daar achter blijft hokken. De constructie is zoodanig, dat de verbinding ook weer gemakkelijk is op te heffen. De ligzeilen zullen groen gekleurd worden, waardoor een spie- gelwerking van de als regel verticaal gedragen onbelaste draag baren wordt voorkomen. Bij de nieuwe indeeling worden per compagnie door het hos pitaal-personeel twee draagbaren meegevoerd, terwijl op de treinkarren met de staf nog vijf stuks meegaan. In totaal behooren dus tot de hulpverbandplaatsafdeeling 4X2 5=13 draagbaren. Helpzeelen. Zooals bekend is leggen de Europeesche ziekendragers de help zeelen om den hals, terwijl de hospitaalsoldaten van inheemschen landaard een bamboe door de 2 helpzeelen steken en aldus de patient op de draagbaar vervoeren. Langen tijd was de algemeene opinie, dat voor een inlander het op andere wijze dan met een bamboe pikollen niet te leeren was. Bij gehouden proefnemingen te Malang, Tjimahi en bij de manoeuvres in de omgeving van Wanajasa, bleek echter, dat behalve alle Europeanen ook het meerendeel van de inlandsche dragers het gewondenvervoer zonder bamboe prefereerden, indien zij de, bij wijze van proef en op maat aangemaakte, helpzeelen van buitenlandsch model gebruikten, nl. het Engelsche melkersjuk- model of het Poolsche d.i. het internationale model met kruisbanden over den rug. Uitgebreidere proeven zijn echter noodig om dezen indruk nader te toetsen. Ook is het nog de vraag of het laatstgenoemde model helpzeelen met kruisbanden over den rug wel te combineeren is met het draagriemstel, dat onlangs ook voor de velduitrusting van zieken verplegers en hospitaalsoldaten is ingevoerd. Een te smalle of te soepele draagband kan dan gauw aanleiding geven tot drukkingen. Evenals bij de infanterie zal het aanbeveling verdienen ook de schouderpassanten van het hospitaalpersoneel te voorzien van drukknoopjes, waardoor in veldtenue het metalen knoopje op de beide schouders kan vervallen. Vele bezwaren, welke van verschillende zijden tegen het model helpzeelen met kruisbanden werden geopperd, zijn een gevolg van de omstandigheden, dat de gebruikte helpzeelen niet de juiste maat hadden en dat het personeel ongeoefend was, doordat het niet gedwongen werd zich aan het dragen met de nieuwe helpzeelen aan te passen. In den vervolge moeten daarom bij oefeningen de bamboe-draagstokken thuis gelaten worden, hetgeen bovendien een vermindering aan gewicht van het mee te voeren materieel beteekent. Bij vervoer met de nieuwe helpzeelen zijn de patiënten bovendien niet onderhevig aan schommelen, zooals dit bij het dragen met de bamboe s wel het geval is. 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 119