Alle mandjes en kistjes zijn groen geschilderd en op linker- rechter- en bovenvlak voorzien van een rood kruis op witten ondergrond. Op het deksel en aan de voorzijde bevindt zich een nummer en een korte aanduiding, betreffende den inhoud, beide in witte kleur. De mandjes, die het materieel voor de behandeling van gaszieken bevatten zijn duidelijk gekenmerkt door een rondomloo- pende geelblauwe band. De oude zeildoeksche hengsels der vroegere mandjes zijn vervangen door stevige touwstroppen van dusdanige lengte, dat het mogelijk is een drie- of viertal mandjes door twee man tezamen aan een bamboe te doen vervoeren. Ook de kistjes zijn van deze stroppen voorzien. De aard en afmeting van som mige artikelen maakt n. 1. ook een gedeeltelijke verpakking in kistjes noodzakelijk. Voor vervoer van materieel naar de voorste gevechtslinies verdienen echter in principe de lichtere mandjes de voorkeur. De mandjes zijn nieuw voorzien van een houten bodem en een waterdichte zeildoeksche bekleeding. De weinig solide rottanverbinding van deksel en mandgeraamte is aan de achter zijde vervangen door een metalen bevestiging. Het ligt in de bedoeling ook aan de voorzijde de rottanverbinding door een steviger ijzeren te vervangen. De afsluiting van de mandjes en kistjes geschiedt door eenvoudige sloten, welke alle door middel van één sleutel zijn te openen. Voor het sluiten der sloten is de sleutel niet benoodigd. Aan de binnenzijde van de deksels van elke mand bevindt zich een inhoudsopgave en een plattegrond van de bepakkingswijze. De inhoud van elke mand is bedekt met een stuk zeildoek, welke goede diensten kan verrichten hetzij als onderleg bij de gedeelte lijke uitpakking, hetzij ter bedekking hiervan voor stof en regen. Bij de verpakking der genees- en verbandmiddelen zijn gebruikt kartonnen en zinken doozen, in vakken verdeelde zinken inzet- ramen en inzetbussen. Deze laatste twee bevatten meerendeels fles- schen, daarnaast bussen en doozen met ampullen. De plaats der diverse medicamenten wordt gemakkelijk gevonden door gebruik te maken van de plattegronden der inhoudsopgaven. Het spreekt vanzelf, dat daarom vooral niet onnoodig ramen en inzetbussen, bijv. die, welke de onderste laag vormen, uit de mandjes behooren te worden genomen Bij de keuze der flesschen is zooveel mogelijk gestreefd naar eenheidsverpakking en uniforme hoeveelheden. Voor de groote hoeveelheden zijn daartoe stopflesschen van 500 cm3, voor de kleine de bekende „perhydrol-fleschjes" en stopflesschen van 50 cm3 inhoud gekozen. Op de inhoudsopgaven zijn deze flesschen respectievelijk aangeduid als fl. gr,, fl. p. en fl. kl. Teneinde het lostrillen der stoppen te voorkomen is om de hals van elke flesch een strop van wit band gelegd, die over de glazen stop heen wordt dichtgestrikt. Proeven zullen worden genomen in hoe verre deze sluitingen beter vervangen kunnen worden door om- klapbare gummikapjes. 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 123