Mand No. 7 bevat de ververschingsartikelen en weegt gevuld 15,5 kg. Het oude model ververschingskistje, d.w.z. een vierkante massief houten kist, waarin 4 blikken voorzien van rottan stroppen pasten, woog leeg reeds 25 kg en gevuld meer dan 50 kg. Alleen al vanwege het groote gewicht was hier beperking geboden. Bij het opnieuw samenstellen van den inhoud is overwogen, welke artikelen uit medisch oogpunt het meeste urgent zijn. Ongetwijfeld zijn dit die, welke een toevoer van vocht beteekenen, in de vorm van groote hoeveelheden warme dranken, ter com penseering van de uitdroging van de weefsels door bloedverlies. Vandaar dat in de eerste plaats worden meegevoerd thee, koffie, cacao, suiker en bouillonblokjes, voorts als opwekkend middel cognac of Fransche brandewijn, waarvan in den wereldoorlog een meer afdoende werking is gebleken dan van malagawijn e. d. en ten slotte meer als versnapering en voor het stillen van den honger Verkade's beschuiten en chocolade-reepen. Mand No. 8 bevat naast een voorraad petroleum een tweede petroleumsnelkoker, welke bedoeld is om te dienen bij de bereiding van de bij het vorige mandje besproken dranken. Hoewel het aanlokkelijk leek ook in deze mand 8 het overige daarvoor be- noodigde kookgerei, als een waterketel en pan alsmede nog enkele kroezen te verpakken, werd hiervan afgezien, om ten eenen male verontreiniging van deze artikelen met petroleum te voorkomen. Voor hen werd een plaatsje gevonden in mand 10, welke in geval van overlading op de draagpaarden bedoeld is om in de eerste plaats tezamen met mand 7 te worden meegevoerd. De petroleum in mand 8 bevindt zich in twee met rottan •omwikkelde en met gummi-stoppen afgesloten vierkante flesschen. Zoowel om hun groote „doode" gewicht als om de moeilijkheden, welke zich voordoen bij de sluiting met deze gummi-stoppen, die aangetast worden, opzwellen en later niet meer passen, zijn deze flesschen weinig voor hun doel geschikt. Het is dan ook de bedoeling hen zoo spoedig mogelijk te vervangen door 3 liters- blikken met een degelijke schroefdekselsluiting. Voorloopig blijven de flesschen in gebruik met een drietal reserve stoppen. De •opgezwollen stoppen nemen bij bewaren hun normale vorm weer aan. Voorts bevat de mand verplegingsartikelen, als een ondersteek en urinaal. Het gemis van een ondersteek heeft zich reeds bij vredesoefeningen meermalen doen gevoelen, bijv. indien buikpa- tienten in een tot ziekenverblijf geïmproviseerd kamponghuis liggen te wachten op evacuatie, waarmee ook in oorlogstijd dikwijls veel tijd gemoeid is. De genoemde verplegingsartikelen bevinden zich in dit mandje in een omgeving, waar een eventueel voorkomend, door haastig -opbreken veroorzaakt, gebrekkig schoonmaken overigens weinig kwaad kan aanrichten. 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 127