tropenklimaat, voor een te sterke afkoeling worden behoed. Mand 10 zal, wat deze artikelen betreft, het meest tot zijn rechtkomen tezamen met de Manden No. 11 en 12, die het geneeskundig materieel be vatten voor de behandeling van gaszieken. Reeds in den wereldoorlog werden de Fransche „postes de secours („de bataillon", „de régiment") van eenvoudig mate rieel voor gasziekenbehandeling voorzien. In de nieuw ontworpen organisatie van de „Truppenverbandplatz" bij de Duitsche Reichs- wehr vormt materieel voor gasziekenbehandeling een belangrijk onderdeel van het geheel. Ter illustratie dienen de volgende citaten respectievelijk uit het werk ,,La service de santé pendant la guerre'' en het tijd schrift „Gasschutz und Luftschutz". „L'organisation mèdicale du service des gaz aux armeés a „comporté des organes de traitement d'urgencepostes de „lavage et d'échange de vêtements; et des organes de traite- „ment dèfinitif, ambulances et höspitaux Z. „Au poste de secours même, un matériel spécial était a la „disposition du personnel sanitaire. II était enfermé dans des „paniers et des musettes de brancardiers, et comprenait tout „ce qui était indispensable aux premiers soins". „Vorn bei der Kampftruppe stehen dem Sanitatssoldaten Gas- „behandlungsmittel, wenn auch nur in bescheidenem Umfang, „zur Verfügung, auf den Truppenverbandplatz gibt die Aus- „stattung der Sanitatsausrüstung mit Gasbehandlungsmitteln „in weitestem Masze dem Truppenarzt die Möglichkeit, aus- „reichende Versorgung den Betroffenen zuteil werden zu las- „sen". 2) Bij de samenstelling van de gasmandjes, genummerd 11 en 12, is in hoofdzaak te rade gegaan bij hetgeen daaromtrent in de Fransche, Duitsche en Amerikaansche militair-medische vaklite ratuur in de laatste jaren is gepubliceerd. Hiernaast is nog overleg gepleegd met den Officier van Gezondheid 2e klasse Dr. J. Visser, Instructeur bij de Militaire Gasschool, van wien enkele suggesties dankbaar werden aanvaard. Mand No. 11 bevat de specifieke gasmedicamenten en eenig instumentarium voor het eventueel blootleggen en aftappen van de armader. Een beschrijving van het gebruik van elk der daar- in opgenomen geneesmiddelen is hier minder op zijn plaats. Slechts enkele punten mogen nog worden aangestipt. 21 A. Mignon. La service de santé pendant la guerre 1914'18. Tome VI. Evolution du service de santé pendant la guerre, page 775. Oberstabsarzt Dr. Grosse. Die Gassanitatsausrüstung des Heeres und der Heimat. Zeitschrift Gasschutz und Luftschutz. 3. Jahrgang Heft 5. Mai 1933.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 131