Mand No. 15 bevat twee mandflesschen (waarvoor hetzelfde geldt, als voor die van mand van 8), gevuld met gasoline als reserve- voorraad voor den stormkinglantaarn. Hiernaast worden een aantal middelen ter prophylaxe meege voerd: tetanusserum, ter voorkoming van wondklem; caporit en chloramin voor desinfectie bij de bereiding van drinkwater, dus ter voorkoming van buikziektenchinine en plasmochine ter voorkoming van malaria en tenslotte Sine-Nomine-zalf ter voor koming van geslachtsziekten. Voor de waterzuivering wordt zoowel caporit, samen met natriumbisulfiet (ook in de mandjes 5 en 7) als chloramin, in de vorm van tabletten, meegevoerd. De chloramin-tabletten van 100 mg zijn voor 1 liter water, die van 2 gram voor de zuivering van een petroleumblik met water bestemd. Het caporit is meer bestemd voor de waterzuivering op groote schaal. De 4500 chinine-tabletten zijn toereikend om het uitbreken van malaria bij een bataljon op oorlogssterkte en bij een prophylaxe van 2 tabletten daags gedurende ruim 2 dagen te voorkomen. Deze bescheiden hoeveelheden zijn natuurlijk spoedig verbruikt, en dienen dan ook slechts als buffervoorraad voor het geval dat de geregelde aanvoer van medicijnen van de hoofdverbandplaats een oogenblik stagnatie mocht ondervinden. Voor den inhoud van de kistjes, genummerd 16 tot en met 20 wordt verwezen naar de opgaven der bijlage I. Hierbij valt nog het volgende op te merken. Kapmessen. De hoeveelheden per Hp. V. P. A. en V. P. A., respectievelijk 5 en 10 stuks, zijn vastgelegd in het „Overzicht Wapening en Munitie". Is er actie te verwachten, dan kunnen deze kapmessen naar gelang van de omstandigheden onder het hospitaalpersoneel worden verdeeld, bijv. één bij de staf van de hulpverbandplaats en verder bij elk der vier compagnieën één. Bij het doorhakken van obstakels als paggers en voor het vervaardigen van geïmproviseerde tandoe's en spalken is het bezit van een kapmes voor het niet met een klewang bewapende geneeskundige personeel onmisbaar. De zuurstofkoffer is van een model gelijk aan dat, welk bij de Duitsche „Truppenverbandplatz" gebruikt wordtalleen heeft deze laatstgenoemde koffer in plaats van een cylinder van 1,3 liter, er een van 2 liter inhoud. Een vervanging door dit Duit sche model zou in de toekomst aanbeveling verdienen. De zuur stof staat onder een druk van 150 atmosfeer, zoodat bij een cylinder van 1,3 liter inhoud 195 liter zuurstof kan worden ver bruikt. Rekent men op een uitstroomsnelheid van 7 a 10 liter per minuut, dan is dus, na 20—30 minuten de cylinder reeds leeg. Wanneer een gasaanval is te verwachten, zal het in verband 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 133