hiermede zeker aanbeveling verdienen eenige reserve-zuurstofcylin- ders aan de hulpverbandplaats toe te voegen. Bij de gaszieken- afdeeling van de hoofdverbandplaats zullen daarom een groot aantal dergelijke reservecylinders moeten beschikbaar zijn. Evenzeer verdient het aanbeveling in het bovengenoemde geval een kistje (No.20) met reseri,e~gasmaskers en -vulling- bussen mee te nemen. Voor de los op de tceinkarren mee te voeren artikelen, wordt weer verwezen naar de opgave op bijlage I. In een referaat in het I. M. T. was reeds eerder gelegenheid te wijzen op het groote belang om bij een beenbreuk het gewonde been zoo spoedig mogelijk te leggen in een apparaat, waarbij door tractie in de lengterichting complicaties worden verminderd en de genezingskansen verbeterd. Dit principe werd verwezenlijkt door de Thomasspalk, die gedurende den wereldoorlog grooten dienst heeft bewezen, en waarvan er per hulpverbandplaats thans 3 stuks worden meegevoerd. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar een binnenkort in het I. M. T. verschijnend artikel over de Thomasspalk van de hand van den Officier van Gezond heid le klasse J. J. Eckhardt. De opvouwbare tafel en stoel zijn bestemd voor den oudsten officier van gezondheid op de hulpverbandplaats, ter vergemak kelijking van zijn schrijfarbeid, zooals het invullen van gewonden- kaarten, opmaken van gevechtsbericht en lijst van gesneuvelden, invullen ziekenrapportboekjes, enz. Nu het materieel, dat op de treinkarren wordt geladen, is besproken, moet nog even worden teruggekomen op de bepakking van de draagkussens der vandehandsche trekpaarden in het geval, dat de tactische toestand of de aard van het terrein het volgen van de treinkarren onmogelijk maakt. Op het eerste draagpaard zullen wel altijd de manden 1 tot en met 4, als zijnde de meest urgente, worden gepakt. De bepakking van het tweede draagpaard zal daarentegen meer varieeren. Wanneer verwacht wordt, dat de vijand gebruik zal maken van gasprojectielen, dan zullen de blauw en geel geringde gasmanden No. 11 en 12 op het tweede draagpaard worden meegevoerd. Voorts zal men ook gaarne mand No. 7 en 10, respectievelijk met ververschingen en kookgerei ter beschikking willen hebben. Is het echter te voorzien, dat de hulpverbandplaats ook gedurende den avond en nacht in actie zal blijven, dan komt mand No. 6 met verlichtingsmiddelen eerder in aanmerking. Van een verschil in belasting links en rechts van het draag- kussen van 3 kg of minder, zijn geen nadeelige gevolgen voor het paard te duchten. Een grooter verschil, veroorzaakt bv. door dat uit een mand veel verbruikt is, kan worden opgeheven door 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 134