aan de lichtere zijde een veldflesch, kapmes, verbandtasch of ander uitrustingsstuk op te hangen. Bovenop de draagkussens kunnen zoo noodig, evenals zulks bij de oude organisatie geschiedde, losse artikelen, als spalken worden meegevoerd. Ongewenscht is het echter hierop nog zware dingen, als een vijfde mandje, kistje of draagbaar te plaatsen. Over belasting moet zoo veel mogelijk worden vermeden. Dit geldt ook voor het personeel. Eén draagbaar van de trein- kar wordt nog door het personeel van de staf meegenomen. Overigens gaan, althans aanvankelijk, geen extra-kistjes of reserve draagbaren mee. De bedoeling is hierdoor te voorkomen, dat het personeel zijn eigenlijken medischen dienst reeds vermoeid zou moeten aanvangen. Hulpverbandplaatsen bij andere legerafdeelingen. In het voorafgaande werd het materieel beschreven van een hulpverbandplaatsafdeeling, gedacht te zijn toegevoegd aan een bataljon infanterie op oorlogssterkte. Behalve bij de infanterie zijn echter ook hulpverbandplaatsaf- deelingen ingedeeld bij het halfregiment cavalerie, de afdeelingen artillerie, het hoofdkwartier veldleger, bij de divisie- en detache mentsstaven, de divisie- en detachementsautocolonnes. alsmede bij de luchtvaartafdeeling. Bij deze legerafdeelingen, de afdeelingen bergartillerie uitgezon derd, wordt het materieel van de hulpverbandplaatsafdeeling, in- plaats van op 2 treinkarren, geladen op een kleine, in oorlogstijd te requireeren, één of l'/a-tons vrachtauto, waarop behalve het materieel ook het personeel van den staf van de hulpverband plaatsafdeeling wordt vervoerd. Behalve de treinkarren en de vier paarden met hun draag- en draagtrektuigen komen bij deze hulpverbandplaatsafdeelingen te vens de 2 paar ijzeren draagstellen te vervallen. Een overladen op draagpaarden heeft nl. niet plaats. Voorts worden de verbandmanden hier vervangen door kistjes van ongeveer hetzelfde model. Deze kistjes zijn wel is waar zwaarder maar veel steviger dan de manden. Het aantal tasschen voor officieren van gezondheid, verband- tasschen, roode kruisarmbanden, draagbaren, in het algemeen, het materieel niet behoorend tot de inventaris van de Hp. V. P. A. in engeren zin, wisselt evenredig met de formatie van het genees kundig personeel, dat bij deze hulpverbandplaatsafdeelingen is ingedeeld. 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 135