Materieel van de verbandplaafsafdeeling Voor een overzicht van het totale materieel wordt verwezen naar de tabel van bijlage VI waarop tevens de wijze van vervoer is aangegeven. In hoofdzaak wordt het materieel gebruikt op de afdeelingen C 1 en C 2. Het materieel der afdeeling C 2, die gevormd wordt door de z. g. chirurgische auto, werd uitvoerig beschreven door den Offi cier van Gezondheid der le klasse J. J. Eckhardt in het I. M. T. van 1933, no. 11. Het op de afdeeling C 1 te gebruiken materieel bestaat in de eerste plaats uit de inhoud der verbandmanden no. 1 t/m 4, 7 t/m 10 en 13 t/m 15, nu echter verpakt in „verbandkistjes" van ongeveer het zelfde model als dat der manden, voorts uit de kistjes 17 t/m 19 en de losse artikelen als spalken, rottanverban den. Het gasmaterieel der kistjes no. 11 en 12 vindt een plaats op de afdeeling voor gaszieken. Indien de V. P. A. alleen de beschikking had over deze reeks kistjes en losse artikelen, die tezamen ongeveer het materieel van één Hp. V. P. A. in engeren zin vormen, dan zou zij spoedig gebrek krijgen aan de meest gebruikte genees- en verbandmiddelen, daar om zijn nog aan dit materieel toegevoegd een groot aantal kistjes met reserve-materieel en kisten met artikelen voor meer speciaal gebruik op de V. P. A. Ook van dit z. g. „staart'-materieel der V. P. A. zullen gedeel ten naar behoefte over de andere afdeelingen worden verdeeld. Het niet dadelijk benoodigde materieel, waaronder bv. de kistjes met tabletten-voorraden en die met leege fleschjes voor de ver strekking van geneesmiddelen aan de patiënten in de geïmprovi seerde apotheek (afdeeling G) worden ondergebracht of op de auto's blijven staan. Dit laatste geldt ook voor een reeks manden en kistjes, welke het materieel van een 2e Hp. V. P. A. in engeren zin vormt en bedoeld is als aanvulling of inschuiving bij eventueel verloren gaan van hetzij een of meer hetzij alle manden der in de voorste linie's werkende hulpverbandplaatsen. Daar dit wel voornamelijk bij die Hp. V. P. An. het geval zal zijn, die bij de infanterie-bataljons zijn ingedeeld, is deze reeks van genees- en verbandmiddelen verpakt in manden (no. 1 t/m 15). Voorts dient, behalve voor gebruik op de V. P. A. zelve, de reserve-voorraad der kistjes 21 t/m 74 ook nog ter aanvulling van het materieel der Hp. V. P. An. De Divisie-arts bepaalt welke legerafdeelingen voor deze verstrek king in aanmerking komen. Meestal zullen het 3 a 4 infanterie- bataljons zijn, waarbij nog enkele afdeelingen Artillerie komen. De aanvulling der „gas"-kistjes (no. 11 en 12) geschiedt van uit de Gas-V. P. A. 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 139