Kistje no. 67 bevat de meer specialistische instrumenten die voor bloeddrukmeting, voor oog-, keel- en neus-onderzoek en voor tracheotomie. Kist no. 86 bevat een aantal „stellen touw met veer en haak". Zij dienen om draagbaren veerend te bevestigen, bv. in gewone vrachtauto's en deze aldus voor ziekentransport in te richten. Een aantal gekleurde houten borden (planken) met opschrift worden meegenomen om de verschillende afdeelingen der ver- bandplaats overdag duidelijk herkenbaar te maken. Voor de verlichting bij nacht dienen een aantal stormkinglantaarns (in totaal 12 stukshierbij is er op gerekend, dat er een paar onklaar kunnen zijn). Overigens geschiedt de verlichting door kaars lan taarns (opvouwbare). Gedeeltelijk zijn deze op de glazen ruitjes beschilderd met de letters der afdeelingen, gedeeltelijk met roode kruizen. De verbandplaatsafdeeling is in het bezit van drie Tenten van Vliet. Dit aantal is voldoende om drie onderafdeelingen onder dak te brengen. Echter wordt veronderstelt, dat in de meeste gevallen de verbandplaats daar zal worden opgericht, waar men de beschikking heeft over huizen en gebouwen of gedeelten ervan, waarin de genoemde afdeelingen kunnen worden ondergebracht. (Geschikt zijn bv. pendopo's, waranden, schoolgebouwen). Om de waranden en het middenstuk der tent ook afzonderlijk te kunnen opstellen, worden nog drie extra bamboestijlen (meer precies3 extra - hoofdstijlen en 2 extra - hoofdscheerlijnen) mee genomen. Het ligt voorts in de bedoeling, teneinde de opgerichte tenten vanuit de verte minder te doen opvallen, het doek ervan (door drenken) groen te kleuren. Voor de beschrijving, het opstellenen de inrichting van detent van Vliet zij voorloopig nog verwezen naar het Voorschrift M. G. D.-B.V. 1906, deel II, 13 (bl. 113). Doordat de draagbaren versmald zijn, kunnen thans een grooter aantal van hen in de tent van Vliet een plaats vinden. Van deze draagbaren bevindt zich op de verbandplaats een reserve van 40 stuks. Zij zullen voor een deel moeten klaar liggen op de afdeeling „Aankomst". Zoodra gewonden per ziekentrans portauto worden aangevoerd, worden zij op dezelfde draagbaar, "waarop zij in de auto vervoerd werden, naar de daarvoor in aan merking komende afdeeling der verbandplaats getransporteerd. De transportauto keert voorzien van nieuwe draagbaren, afkomstig uit de bovengenoemde reserve, terug naar de hulpverbandplaats- afdeelingen. Aanvulling van de reserve vindt plaats op de afdeeling „Afvoer", bv. vanuit de met draagbaren toegeruste transportauto's, 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 141