aan F blijven met blaartrekkende gassen besmetten gescheiden van de andere gaszieken. De afdeelingen D3, Cl en B3 zijn parallel naast elkaar geplaatst, daar het noodig kan zijn, dat patiënten van D3 of B3 naar Cl moeten worden vervoerd en omgekeerd, van Cl naar D3 of B3. De afdeelingen Dl, D2 en D3 moeten zoo veel mogelijk aan sluiten, om kouvatten van de patiënten tijdens het ontkleeden te voorkomen. De afdeeling F moet vanuit de afdeelingen B3 en D3 gemakkelijk zijn te bereiken en ook niet te ver afstaan van de afdeeling Cl. Dit wordt bereikt door deze afdeeling loodrecht te plaatsen op de richting der drie genoemde afdeelingen. De plaatsing van M ten opzichte van de andere afdeelingen is minder belangrijk. Daar het materieel van deze afdeeling voor namelijk op de vrachtauto's blijft, zal deze afdeeling in den regel dicht bij den weg staan. Overzicht van de werkzaamheden van het geneeskundig personeel op de verschillende afdeelingen. A. Op de afdeeling „aankomst en sorteering" worden de door blaartrekkende gassen besmette personen van de andere gaszie ken en van de niet-gaszieken (simulanten, angst-psychotici) ge scheiden en naar de afdeelingen B, D, Cl of C2 doorgezonden. Dl. De op deze afdeeling aangekomen personen (d. z. personen, die met verstikkende, vergiftige of prikkelende gassen in aanraking zijn geweest), worden van hun kleeren ontdaan. Deze kleeren worden in de buitenlucht in den wind opge hangen, teneinde de erin achtergebleven gassen te verwijderen. Het in de kleeren meegebrachte gas kan op de ontkleed- plaats een voor het leven gevaarlijke concentratie bereiken. Om dit te voorkomen worden door middel van sproeiers neutraliseerende vloeistoffen verspreid. Voor het neutralisee ren van verstikkende e. a. gassen wordt een oplossing van zwavellever en natronloog in water, voor neutralisatie van arsinen chloor verspreid. D2. De personen, die van hun kleeren zijn ontdaan, worden zoo noodig gewasschen met water en zeep en van schoone kleeren (hospitaal-kleeding) voorzien. D3. Hier vindt de eigenlijke behandeling van gaszieken en ge wonde gaszieken plaats toedienen van warme dranken, warm toedekken, rust, warme kruiken, oogbaden, gorgelen, zuur stofinhalatie, aderlating, toedienen van injecties, aanleggen van verbanden, verrichten van tracheotomie. BI. Door blaartrekkende gassen besmette personen worden, nadat schoenen en lederwerk met caporit droog zijn afge wreven en met water zijn afgespoeld, ontkleed. Besmette lichaamsdeelen worden krachtig afgewreven met een caporit- magnesium-oxyde-mengsel (1 op 2), terwijl lange hoofdharen 38

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 150