of baard worden afgeknipt. De aldus voorbehandelde perso nen begeven zich naar de afdeeling B2. Het personeel van de afdeeling BI is gekleed in bescher mende kleeding en draagt het gasmasker in beschermstelling. Besmette goederen worden in metalen kisten verpakt en naar een verzamelplaats voor besmet materieel, dan wel naar het achterland vervoerd. B2. De ontsmette personen worden gebaad en gewasschen met warm water en zeep en gekleed in hospitaalkleeding. B3. Hier heeft de eigenlijke behandeling van de groep der door blaartrekkende gassen aangetaste gaszieken plaats inhaleeren van waterdamp, waaraan menthol of eucalyptusolie is toe gevoegd, oogen wasschen en indruppelen, voorts gorgelen, toedienen van injecties, aanleggen van verbanden of aan brengen van vochtige omslagen. Cl. Behandeling van vage klachten, gorgelen, oogen wasschen, toedienen van warme dranken, verstrekken van broomtabletten, hoofdpijnpoeders, zoo noodig een weinig cognac, soms een injectie geven. C2. De hospitaalkleeding wordt vervangen door nieuwe uniformen. F. Controle voor het vervoer der gaszieken. Eventueel voor de reis een injectie toedienen. Warme koffie verstrekken of in veldflesschen meegeven. Zoo noodig zuurstofinhalatie. Gorgelen. Vanuit deze afdeeling worden de noodige genees middelen voor het gebruik tijdens het vervoer medegegeven. Ook voor zuurstof-inhalatie tijdens het transport moet worden zorg gedragen. Met het oog op dit laatste bevinden zich op deze afdeeling een tiental transportabele zuurstoftoestellen met vier aanzetslangen en maskers, zoodat tijdens het vervoer aan vier personen tegelijk zuurstof kan worden toegediend. M. Uitreiken van reserve-materieel voor de verschillende onder afdelingen der gasziekenafdeeling en voor de hulpverband- plaatsafdeelingen. Bereiden van enkele geneesmiddelen en spijzen. Aard van het benoodigde materieel op de verschillende afdeelingen. Alvorens over te gaan tot de inventarisatie van de totale hoeveelheid materieel der gasziekenafdeeling, wordt hier een overzicht gegeven van het materieel, dat op de verschillende afdee lingen aanwezig moet zijn of voor deze afdeelingen gereserveerd blijft. De achter elk artikel geplaatste getallen zijn geenzins bin dend en hangen geheel af van het aantal en den aard der gas zieken, alsmede van de meerdere of mindere ernst der vergiftiging. Evenwel zal men goed doen voor iedere afdeeling het hieronder volgende materieel van te voren te bepalen, hetgeen afhankelijk van de omstandigheden kan worden gewijzigd. 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 151