Totaal materieel van de Gaszieken-verbandplaatsafdeeling. Zie hiervoor bijlage VIII. Het bestaat uit le. het materieel van twee hulpverbandplaatsafdeeling en in en- geren zin (zie bijlage I, de beide reeksen verband No. 1 15 in kistjes), 2e. het materieel van de z. g. staart der verbandplaatsafdeeling, met eenige wijziging (zie bijlage VII), 3e. het „gas-extra"-materieel. Dit gas-extra-materieel, met uitzondering van de badinrichting, is volledig gespecificeerd in bijlage IX. Bij dit materieel valt nog het volgende op te merken. De kisten hebben dezelfde inhoudsmaten als die der verband plaatsafdeeling. Ze zijn groen geschilderd, voorzien van roode kruis-emblemen en opschriften en gemakkelijk te herkennen aan een rondom loopende geel-blauwe streep. De nummering van de kisten met dit gas-extra-materieel begint met No. 101. De zuurstoftoestellen, welke bij de behandeling van de gaszieken zullen worden gebruikt zijn de volgende a. Zuur stof koffers, kleine (zie figuur 1) De draagbare toestellen hebben een cylinder van 1,3 liter inhoud, die 195 liter zuurstof kunnen leveren (in de cylinder samengeperst tot 150 atmosfeer). Zij zijn voorts voorzien van een reductieventiel met een aanzetslang, masker en aanzetstuk voor den neus. Deze zuurstofkoffers worden voornamelijk op de hulpverbandplaatsen gebruikt en zijn als reserve op de gasafdeeling aanwezig. b. Zuurstofkoffers, groote (figuur 2) Deze, eveneens draagbare koffers zijn voorzien van twee cylinders, elk met een inhoud van 2 liter, die in totaal 600 liter zuurstof kunnen leveren (in de cylinders samengeperst tot 150 atmosfeer). Zij hebben verder een reductie-ventiel met vier aanzetslangen en maskers, zoodat zij zoowel aan eèn persoon als voor 4 personen tegelijk zuurstof kunnen leveren. c. Zuurstoftoestellen, groote Deze in figuur 3 afgebeelde toestellen bestaan uit een groote vrijstaande cylinder van 10 literinhoud, die 1500 liter zuurstof kan leveren (in de cylinder samengeperst tot 150 atmosfeer), verder uit een reductie-ventiel met twee aanzetslangen, mas kers en een standaard. Voorts ligt het in de bedoeling op de Gas-V.P.A. 40 cylinders met zuurstof (a 1,3 liter bij 150 atmosfeer) in reserve te houden voor aanvulling der hulpverbandplaatsen. 42

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 154