de op den grooten weg verspreid liggende vivres en de reserve munitie, benevens een aantal gewonden, ook het lijk van den gesneuvelden overste, naar binnen te halen. In deze stelling werd nu vier dagen op ontzet gewachttwee maal werd het aanbod van den kroonprins Anak Agoeng K'toet van vrije aftocht tegen overgave van de wapenen afgeslagen. Ten einde den opperbevelhebber in kennis te stellen met den toestand van zijn colonne, had de kapitein Lindgreen reeds den eersten avond (27 Augustus) een detachemnet van 24 man onder bevel van den eersten luitenant De Jong in noordelijke richting uitgezonden. Dit detachement slaagde er werkelijk in den vol genden morgen het bivak Ampenan te bereiken en het bericht over te brengen. De opperbevelhebber achtte zich echter niet verantwoord met de te Ampenan aanwezige nog niet geordende troepen een poging tot ontzet van het detachement Lindgreen te wagen. Door gebrek aan drinkwater was de kapitein Lindgreen ten slotte genoodzaakt in den nacht van den 31en Augustus de tot nu toe bezette positie, waarop de vijand onverpoosd gevuurd had, te verlaten. Het gelukte werkelijk in noordelijke richting een andere om muurde ruimte te bereiken, doch bij het aanbreken van den dag bemerkte men, dat deze positie nog veel ongunstiger was dan de vroegere. Ook hier was geen uitweg naar het open terrein te vinden. Na krijgsraad gehouden te hebben, besloot kapitein Lindgreen, daar ook de levensmiddelen geheel ontbraken, een hernieuwd aanbod van den kroonprins aan te nemen en zich met zijn deta chement op de gestelde voorwaarde over te geven. Nadat de wapens en de munitie door de Baliërs waren ingek nomen, werd het geheele detachement naar de poeri gebracht en daar tot den 6en September gevangen gehouden, doch overigens goed behandeld. Het was op een dezer dagen, dat de kapitein Lindgreen, nadat een projectiel van onze marine vlak bij de ge wonden insloeg, gelukkig zonder te springen, tot de zeer verwon derde Baliërs, die niet konden begrijpen, dat de militairen niet bevreesd waren voor de granaten de gedenkwaardige woorden sprak. „De kogels van de Compenie doen de kinderen der Com- penie niets". Den 6en September kwamen de Balische vorsten ten slotte hun belofte na, het detachement werd onder sterke dekking tot voorbij Sekar hela gebracht en verder in vrijheid gesteld. Deze capitulatie is als eenig feit in onze Indische krijgsgeschiedenis zeer merk waardig. Het siert den Baliërs hun woord getrouw te zijn gebleven. Wij zullen thans nagaan hetgeen de achterhoede-compagnie onder commando van den kapitein Kamerman was ervaren. Van 848

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 16