10. Einde van de expeditie. Nu met den val van Tjakranegara en het gevangen nemen van den vorst de oorlog geëindigd was en wij meester van Lombok geworden waren, kon men overgaan tot de voorbereiding van de vestiging van het civiel bestuur onder toekenning van gelijke rech ten aan Sasaks en Baliërs. Na een conferentie met de Sasaksche hoofden werd door den opperbevelhebber een aantal voorstellen bij de regeering ingediend betreffende de toekomstige bestuursorganisatie. De resident van Bali en Lombok werd met de uitvoering dier voorloopige maat regelen belast, tot op den 20en Juli 1895 door de regeering een beslissing werd genomen, waarbij Lombok voor goed onder recht- streeksch bestuur gebracht werd, met vervallenverklaring van alle rechten. Na de voorloopige regeling van de bestuurszaken kon tot weder- inscheping van de troepen worden overgegaan. In de eerste dagen van December werd hiermede begonnen, bij gouvernementsbe sluit van 24 December 1894 werd de expeditie ontbonden ver klaard. Voorloopig bleef een aantal troepen als bezetting van Lombok achter, welke bezetting steeds meer werd ingekrompen tot zij in Februari 1902 geheel werd opgeheven. De expeditie naar Lombok eischte weer vele en zware offers van het Indische Leger. De totale verliezen bedroegen 175 gesneuvelden, w.o. 15 officieren. 503 gewonden, w.o. 30 officieren. Hiervan overleden nog 44 man, w.o. 5 officieren. Vermist bleven 14 man. Volgens betrouwbare berichten zouden binnen korten tijd na afloop van de expeditie in de verschillende hospitalen aan ziekte, vermoeienis en uitputting nog 246 militairen overleden zijn. Vermelding verdient nog, dat H.M. de Koningin Weduwe, Re gentes van het Koninkrijk, bij Koninklijk besluit van 13 April 1895 de plichtsbetrachting van leger en vloot herdacht door het instellen van een speciaal eereteeken, het Lombokkruis, vervaar digd uit het op Lombok veroverde bronzen geschut en uitgereikt aan allen zonder onderscheid van rang of graad, die tusschen 26 Juni en 24 December 1894 deel hebben uitgemaakt van de naar Lombok gezonden expeditionnaire macht. Op 19 September 1901 had de plechtige overbrenging van de overblijfselen der op Lombok gesneuvelden, die in en om Mataram en Tjakranegara begraven lagen, naar de algemeene begraafplaats te Ampenan plaats. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat te Mataram het Lombok monument werd opgericht ter herinnering aan de vele dapperen, die hun leven voor hun vaderland hebben gegeven. Het spreekt haast wel van zelf, dat allen zullen medewerken om de nog in Indië aanwezige 58 oudstrijders bij de 40-jarige herden king een onvergetelijken dag te bereiden. 861

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 33