G. Tabellen betreffende de uitwerking en het gebruik van brisante bommen. Algemeen. De volgende tabellen zijn ontleend aan verschil lende proeven en gegevens uit het buitenland, en wel speciaal uit Amerika. Aangezien controle op de juistheid der gegevens, als mede kennis van de omstandigheden waaronder zij verkregen zijn, ons ontbreken, zal het duidelijk zijn, dat wij de tabellen on gewijzigd hebben moeten overnemen. De bedoeling is echter een voorloopig inzicht te geven in de bomsoort en de vertraging, welke tegen de zich aan den bomvliegdienst voordoende doelen moeten worden gebruikt. Bovendien zijn gegevens opgenomen betreffende de karakteristieke uitwerking van de verschillende bommen, zoo dat men de redenen weet waarom voor een bepaald doel een be paalde bom gekozen is. De gegevens betreffende de uitwerking van verschillende bom men zijn neergelegd in de volgende tabellen. Tabel I. Het gebruik van mijnbommen tegen bepaalde doelen. Tabel II. Trechterafmetingen. Tabel III. Indringingsdiepte in water. Tabel IV. Drukwerking op gewapend beton. Tabel V. Percentage treffers dat van een scherfbom van 14 kg. verwacht kan worden. Tabel VI. Drukwerking op personeel. Tabel VII. Bestemming van mijnbommen. Met de gegevens en beschouwingen in deze tabellen neergelegd, is de commandant van een bomafdeeling in staat nauwkeurig het meest gewenschte type bom en de vertraging vast te stellen, wel ke bij den aanval op een bepaald doel gekozen moet worden. On der „gevaarlijke zone" wordt in deze tabellen verstaan de gevaar lijke zone voor het speciale doel waartegen de bom gericht is; deze zone is dus bij levende doelen veel grooter dan bij weer- standbiedende doelen. Tabel I. Het gebruik van mijnbommen tegen bepaalde doelen (zie pag. 865 en 866). Aanteekeningen bij tabel I. De bovenstaande gegevens moeten natuurlijk niet als definitief beschouwd worden, vooral ook daar zij niet alle op practische proeven berusten. Niettemin geven zij de redelijk te verwachten resultaten en kunnen als zoodanig ook voor tactische doeleinden gebruikt worden. Twee regels kunnen hier gegeven worden voor het tactisch ge bruik van mijnbommen Regel 1. Gebruik altijd een bom van voldoende gewicht om de gewenschte vernieling te verkrijgen. Als b.v. voor het vernielen van een schip of brug een bom van 300 kg. noodig is, zullen 3 bom men van 100 kg. niet voldoende zijn. 864

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 36