In verband met dezen laatsten regel zullen normaal mijnboomen niet bestemd worden voor den aanval op vliegtuigen op de tijde lijke vijandelijke vliegvelden. Bij een geconcentreerde opstellins van de vliegtuigen zullen één of 'enkele mijnbommen de meeste uitwerking hebben; bij een verspreide opstelling echter zullen scherfbommen, die bij een aanval in scheervlucht in grooten getale over een in gebruik genomen vliegveld gestrooid worden meer schade aan de vijandelijke vliegtuigen toebrengen dan eenige mijn- bommen geworpen bij een bomaanval. Natuurlijk kan, in noodgevallen, ook de bomaanval op een vijandelijk vliegveld noodzakelijk worden. De medewerking van den bomvliegdienst ter bereiking van het luchtoverwicht moet bestaan in de vernieling van luchtvaart depots en -fabrieken en in den aanval op de aanvoerwegen (brug gen, dijken) naar de in gebruik genomen vliegvelden. Ook kan de bomvliegdienst met zijn mijnbommen goed gebruikt worden tegen de permanente vliegkampen, waar gebouwen van steen, staal en beton, hangars, werkplaatsen en magazijnen aanwezig zijn. 2. Gebouwen. Mijnbommen hebben speciaal een afdoende uitwerking op gebouwen van middelbare constructie, zooals fabrie ken, magazijnen en depots. De 50 en 100 kg. mijnbommen hebben op 'dergelijke doelen een vernietigende uitwerking. De grootste uitwerking wordt verkregen door een directen treffer, ofschoon een aanslag naast zoo'n gebouw ook zeer ernstige schade zal toe brengen. De drukwerking van een bom, welke springt nadat zij in een gebouw is doorgedrongen, zal waarschijnlijk het dak op blazen en de muren doen instorten. Bij een van de Duitsche aan vallen op Londen trof een 100 kg. bom midden in het St. Clemens Hotel, drong door bet dak en sprong in den vloer van de vijfde verdieping vlak bij een stalen balk. Het perceel bestond uit het sousterrain, de eerste, tweede, derde, vierde en vijfde verdieping. De vloeren bestonden uit stalen balken van 18 X 6 cm., welke 75 cm. uit elkaar lagen en opgevuld waren met beton van 18 cm. dik. Het dak was vervaardigd van houten schoren, dwarsbalken en daksparren en met leien bedekt. De muren waren van bak steen. De bom, blijkbaar voorzien van een zeer korte vertraging, drong door het dak en sprong in den vloer van de vijfde verdie- ping, vlak bij een stalen balk. Het dak en de vijfde verdieping werden geheel vernield. In de betonnen vloer van de vijfde ver ping werd een gat van 10 m. geslagen. De vierde verdieping werd zeer ernstig beschadigd. Bij een anderen Duitschen aanval op Londen werd het gebouw van Odhams Printing Works getroffen door een 50 kg. bom. Het gebouw had vier verdiepingen en be stond uit een stalen geraamte, met baksteen en beton opgevuld. De bom, eveneens voorzien van een korte vertraging, maakte een aanslag naast het gebouw en drong in het sousterrain door. De drukwerking ondermijnde en vernielde het onderste gedeelte van 872

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 44