de buitenmuren en de twee aangrenzende steunbeeren, waardoor de verdieping daar vlak boven instortte. Bovendien brak brand uit, welke aanzienlijke schade aanrichtte. De schade door deze infe rieure bommen uit de oorlogstijd aangericht is een aanwijzing wat te verwachten is van de moderne bommen. 3. Verbindingslijnen. Spoorwegen zijn zeer geschikte doelen voor mijnbommen. De beste resultaten worden bereikt wanneer een trein getroffen wordt, daar het wrak van den trein, tezamen met de vernieling van de rails en den ontstanen trechter, de tijd noodig voor de opruimings- en herstellingswerkzaamheden be langrijk zal verlengen. Een brug is het beste aanvalspunt voor elke verbindingslijn daar haar herstelling weken kan duren. Her stelling bij voortdurende vijandelijke aanvallen zal hoogstwaar schijnlijk niet mogelijk zijn. Daarom zullen mijnbommen die ge bruikt worden tegen spoorwegcentra, waar veel rollend materieel aanwezig is, en tegen bruggen, de verbindingslijnen grondig ver nielen. Om gegevens te verkrijgen over de te verwachten resulta ten bij den aanval op spoorbanen zijn in Engeland in 1918 proeven daaromtrent genomen. Deze hebben de volgende resultaten op geleverd. De conclusies door het Britsche Luchtvaart Ministerie getrok ken, waren dat bij een directen treffer op een permanente spoor baan van een bom van 50 kg. de veroorzaakte schade gewoonlijk hersteld zal kunnen worden door een ploeg van 10 man in 1 a h/2 uur. De maximum schade veroorzaakt door een directen treffer 873 Soort bom hoeveel heid springstof. trefpunt Hoogte Trechter afmetingen Uitwerking 11.3 kg. 5.7 kg. 1 m. naast het mid den van de rails 600 m. 3 m. X 1,8 m. X 3 m. dichtstbijzijnde rail verbro ken andere rail verbogen acht dwarsliggers vernield. 22,7 kg. 9,5 kg. midden van de rails 600 m. 4,3 mX 2,1 m. X 3,3 m. een rail verbogen de ande re rail 55 m. weggeslingerd. 50 kg. 12,7 kg. midden van de rails 600 m. 2,7 m. X 1,8 m. X 2,7 m. een rail verbroken andere rail verbogen negen dwars liggers vernield. 104 kg. 45,4 kg. midden van de rails 600 m. 6,7 m. X 2,7 m. X 9,1 m. een rail verbroken bij de verbindingsplaat en de ge- heele rail 36 m. wegge slingerd andere rail op 3 plaatsen gebroken 13 dwarsliggers vernield.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 45