van een bom van 100 kg. zal 2 a 3 uur kosten om te herstellen, indien 10 man beschikbaar zijn. Deze getallen zijn verkregen door de werkzaamheden werkelijk te laten verrichten onder voorwaarde, dat de materialen voor de herstelling bij de hand zijn. De bovenstaande getallen sluiten niet den tijd in noodig voor het vullen van de trechters, maar geven juist voldoende herstelling om een trein te kunnen laten passeeren. Het Engelsche Lucht vaart Ministerie is verder van meening, dat bij den aanval op spoorwegen het totale oponthoud hoofdzakelijk veroorzaakt zal worden door het tijdverhes noodig voor den opvoer van personeel en materialen en dat het niet onredelijk is te veronderstellen, dat minstens 6 uren noodig zullen zijn voor dezen opvoer. Bij de bovengenoemde gegevens is nog geen rekening gehouden met de desorganisatie van het verkeer en de opstopping van trei nen door dit oponthoud veroorzaakt. Het spreekt vanzelf, dat met de moderne bommen nog veel meer schade aangericht zou zijn. Zoo had de hier gebruikte bom van 50 kg. slechts 12,7 kg. springstof, terwijl de 50 kg. bom van tabel C reeds 23 kg. spring stof heeft. 4. Schepen. Mijnbommen kunnen zeer goed tegen schepen ge bruikt worden onder voorwaarde, dat men niet een bom van te gering gewicht gebruikt. De resultaten van bommen, die onder water springen vlak bij de scheepswand zijn belangrijk beter dan bij directe treffers op het schip. Wanneer de bom in het water naast het schip springt, wordt de druk door het water voortgeplant en brengt de geweldige druk van de detonatie met slechts zeer klein verlies op de scheepswand over. Als het springpunt dicht genoeg bij is worden de huidplaten losgemaakt of indrukt. Een directe treffer kan slechts een geschuttoren vernielen of de schoorsteenen, commandotorens en andere betrekkelijk weinig beschermde bovenbouw beschadigen door het pantserdek dringt zij niet heen. Bommen welke op het landingsdek van een vlieg tuigmoederschip vallen zullen dat dek voldoende beschadigen om het starten en landen voorloopig onmogelijk te maken. Bij een ongepantserd schip zullen de onderwater-treffers nog ernstiger zijn dan bij een gepantserd schip. Voor ongepantserde schepen zijn de kleinere mijnbommen van 100 en 300 kg. al zeer voldoen de, ofschoon bij de keuze van de bom rekening gehouden zal moeten worden met de op de passagiersschepen in grooten getale aanwezige waterdichte schotten. Hoewel een treffer of een aan slag vlak bij het schip dit niet altijd zal doen zinken, zal de gevechtswaarde toch tot nul gereduceerd worden. 5. Eindbeschouwingen. De mijnbom is een bom voor alge meen gebruik en zal kunnen dienen om de aan den bomvliegdienst gegeven opdrachten zeer behoorlijk uit te voeren. De keuze van de bom en van de vertraging zal geheel afhangen van het te bestrij den doel. Daarom moeten commandanten van bomafdeelingen een 874

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 46