3. DE MEDISCHE VERZORGING VAN GASZIEKEN door Dr. J. VISSER, Officier van Gezondheid 2e klasse, instructeur aan de Militaire Gasschool te Bandoeng. Het hiervolgende artikel heeft geen wetenschappelijke preten ties. Het is bedoeld als een leidraad bij de behandeling van gas- zieken en is in de eerste plaats bestemd voor officieren van gezondheid, terwijl het, doordat medische vaktermen zooveel mo gelijk zijn vermeden, de officieren van andere wapens een indruk kan geven van hetgeen voor gaszieken kan worden gedaan. Uit de verschillende in de literatuur aangeraden behandelings wijzen zijn alleen de methoden overgenomen, die door auteurs met eigen ervaring zijn aanbevolen of die, op grond van vol doende en logische experimenten, als juist kunnen worden be schouwd, terwijl tenslotte ook eigen waarnemingen, bij menschen en dieren, de keuze der voorgeschreven methode hebben bepaald. Alvorens tot de eigenlijke beschrijving der behandeling van gaszieken over te gaan, worden in het kort de meest gevolgde indeeling der oorlogsgassen, hun voornaamste werking op het orga nisme en de voor de diagnose belangrijke verschijnselen vermeld. De Nederlandsche Handleiding Gasbescherming en het H.T.M.G. geven van de oorlogsgassen de volgende definitie Onder strijd gassen verstaat men die chemische verbindingen of mengsels van chemische verbindingen, welke hetzij als gas, damp, vloeistof of vaste stof, hetzij als wolken van uiterst kleine vloeistofdrup peltjes of vaste deeltjes (nevel, rook) reeds in zeer kleine hoeveelheden op het menschelijk organisme een schadelijke wer king uitoefenen en die in aanmerking komen om te worden gebruikt tot het buiten gevecht stellen van menschen en dieren. Naar de in de voorschriften aangetroffen indeeling zullen achtereenvolgens de volgende groepen van chemische strijdstof- fen worden behandeld. I. Verstikkende gassen (Grünkreuz). phosgeen, perstof (diphosgeen)perchloormierenzuremethylester, 879

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 53