traliseerende vloeistoffen gedrenkte doek niet worden afgenomen, daar bij onbeschermde personen de langzaam uit de kleeren vrijkomende gassen worden ingeademd. Er moet nauwkeurig op worden gelet, dat de patiënt bij het verwisselen van de kleeren niet afkoelt, omdat een sterke afkoeling van het lichaamsoppervlak stuwing in de longen bevordert en het ontstaan van longoedeeem in de hand werkt. Omgekeerd heeft het warm houden van het lichaamsoppervlak een ontlasting van de bloedcirculatie in dë longen ten gevolge, waardoor de oedeemvorming wordt tegen gegaan. Het is dus van groot belang dat de patiënt, met warme kruiken en onder wollen dekens, te bed blijft. Ook het toedienen van warme dranken (vooral koffie, wegens de stimuleerende werking op het hart) is van veel nut. Vanaf het oogenblik der vergiftiging is het houden van volkomen rust een eerste vereischte. Er zijn gevallen van een plotseling intreden van den dood bij patiënten, die na de vergiftiging hun werkzaamheden hebben hervat, bekend. In rust vermindert het zuurstofgebruik, wordt het ademvolume aanzienlijk beperkt en van de aangetaste longen weinig arbeid gevraagd. Het kan noodig zijn door middel van medicijnen de rust te verzekeren. Men geeft nerveuze patiënten een tablet broom- natrium, ang'stpsychotici een slok cognac. Omdat bij een volkomen verslapping van het spierstelsel het zuurstofgebruik minimaal is, wordt van Amerikaansche zijde aangeraden den patiënt door middel van avertine in narcose te brengen. Bij dieren met longoedeem zag men door het toepassen van deze narcose de mortaliteit aanzienlijk verminderen. Of dit ook het geval is bij menschen kon niet worden nagegaan. Wel is de toepassing van de avertinenarcose van veel nut voor patiënten met longoedeem die tevens een operatie moeten onder gaan, omdat in deze gevallen het gebruik van inhalatienarcotica voor de aangetaste longen zeer nadeelig is. De medicamenteuze behandeling richt zich tegen de gevolgen van de vergiftiging. I. De -prikkelingsverschijnselen van de slijmvliezen der ver schillende organen worden op de hierna te bespreken wijze behandeld. De oogen. De patiënt wordt nadrukkelijk gewaarschuwd niet in de oogen te wrijven. Zoo spoedig mogelijk worden oogwas- schingen met een 3 boorzuuroplossing" of met een oplossing van 2 bicarbonas natricus toegepast en alkalische oogzalf geap- pliceerd. R. Natr. biborac. Natr. bicarbonas Adip. lanae Aqua dest. aa Vaseline 10 80 1 1 883

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 57