of R. Hydrarg. praecipit. flav0,02 vaseline 5 Tegen de inwerking van het licht wordt de patiënt een don kere bril gegeven. Dit is beter dan oogverbanden, die vaak een hinderlijke druk uitoefenen en het afvloeien van secretieprodukten heiemmeren. Bij kramp van de accommodatiespieren druppelt men atropine in het oog. Algemeen wordt gewaarschuwd tegen het gebruik van cocaïne, wegens het gevaar voor beschadiging van het hoorn vlies. Mond en keel. De mond- en keelholte worden gegorgeld met waterstofperoxyde 3 of een oplossing van kalium permanga- naat 1/1000. Deze oplossingen hebben desinfecteerende eigen schappen en nemen het onaangename droge gevoel uit den mond en de keel weg. Droge, ontstoken lippen worden ingewreven met lippenzalf. R. Acid. carbol, pur. 2,5 Sulfur, praecipit. 7,5 Past. Zinci. ad 60 M. f Ungt. Neus. De aangetaste neusslijmvliezen behandelt men door neusspoelingen met physiologische keukenzoutoplossing of door aanstippen methydrochl. cocaïni 5 20, suprarenin 1 g.t.t. X. Bovenste luchtwegen. De prikkeling van de luchtwegen wordt bestreden door inhalaties van terpentijndampen en ruiken aan menthol of eukalyptus. Tegen het hoesten kan men een codeine tablet geven of een subcutane injectie Eukodal (V2 1 cc). Nooit mag morphine worden gegeven, wegens de verlammende werking op het ademcentrum. Bestaat er kramp van de bronchiaalspieren dan wordt atropine of adrenaline l°/oo onder de huid gespoten (V2 1 cc). II. Bij de behandeling van de tweede groep van verschijnselen maakt men onderscheid tusschen a) de bestrijding van het longoedeem en b) de bestrijding van het zuurstofgebrek. a. Om het longoedeem tegen te gaan worden de volgende genees middelen aangeraden. Emetine. Daar aan het longoedeem een verwijding van en een stuwing in de longhaarvaten voorafgaat, heeft men naar middelen gezocht die deze vaatuitzetting" en stuwing verminderen. 884

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 58