Uit proeven op dieren is gebleken, dat een 'emetine-injectie de kans op het ontstaan van longoedeem aanzienlijk vermindert. Ook bij menschen, die lijden aan met stuwing gepaard gaande longaan doeningen, wordt van de emetineinjecties een gunstigen invloed op het genezingsproces waargenomen. In elk geval is komen vast te staan, dat een subcutane injectie van 0.06 gram emetine een contractie van de longhaarvaten ver oorzaakt, waardoor de stuwing vermindert en het longoedéem wordt tegengegaan. De Amerikanen combineeren de emetine- met een ureasein- jectie. De urease veroorzaakt een kortdurende vernauwing van de longhaarvaten en heeft de eigenschap ammoniak uit het zich in het bloed bevindende ureum vrij te maken. De vrijgekomen ammoniak zou de zure gassen in de longen neutraliseeren. Calcium. Door injecties van calciumpraeparaten heeft men een middel gevonden dat de celgrenzen en de celmembranen dicht maakt, hen het doorlaten van vloeistoffen belet en het bloed- plasma verhindert in de longen te treden. Proeven van Magnus en Laqueur hebben bewezen, dat door het onder de huid inspuiten van 500 cc van een 1 %-oplossing van calciumchloride bij door phosgeen vergiftigde katten de mortali teit van 88 tot 55 daalt. Ook bij menschen zijn van de behandeling met een 1 oplos sing van calciumchloride gunstige resultaten waargenomen. Voor de toepassing te velde is de methode ongeschikt, omdat de tech niek van het inspuiten van groote hoeveelheden vloeistof onder de huid hiervoor te ingewikkeld is en te veel tijd vereischt. Men heeft getracht sterkere oplossingen van het calciumchloride in een ader te spuiten. Evenwel is het inspuiten van een 5 %- oplossing van calciumchoride in een ader niet zonder gevaar en kan adem- of hartstilstand veroorzaken, terwijl het subcutaan toedienen heftige met abcesvorming en versterf gepaard gaande ontstekingen ten gevolge heeft. Na den oorlog zijn nieuwe prae- paraten verschenen, die de nadeelige bijwerkingen van het cal ciumchloride missen. Calciumgluconaat, calcium Sandoz en het onlangs door de Bayer-Meister-Lucius-werken aangekondigde Selvadin zullen bij de behandeling van patiënten met longoedeem goede diensten bewijzen. Men spuit 10 c.c. van een 10 %-oplossing calciumgluconaat in een ader. Van belang is de mededeeling van Büscher, dat het prophy- lactisch toedienen van een tablet Lactus Calcicus gram), 4 X per dag, het ontstaan van longoedeem kan verhinderen. Glucose. Het inspuiten van een hypertonische suikeroplossing in een ader verhoogt den osmotischen druk in het bloed en bö- vordert het terugstroomen van oedeemvloeistof in de circulatie. Men spuit 100 300 cm3 van een 10 %-ige of 20 50 cm3 van 885

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 59