een 20 40 %-ige druivensuikeroplossing (calorose) in een ader. Van Amerikaansche zijde zijn injecties met gomglucose aanbe volen, echter door Magnus en Laqueur nadeelige gevolgen er van waargenomen. Aderlating. Ook het aderlaten stelt paal en perk aan de ont wikkeling van het longoedeem, maar wordt wegens het groote belang van dezen ingreep voor de ontlasting der circulatie onder III besproken. b. De bestrijding van het zuurstofgebrek. Zoodra zich de verschijnselen van longoedeem voordoen, moet voor geregelden toevoer van zuurstof worden zorg gedragen. Het toedienen van een zuurstof-koolzuur mengsel is niet noodig, om dat het bloed van door phosgeen vergiftigde personen reeds met koolzuur is overladen. Men laat den patiënt 6 10 hter zurstof per minuut inademen totdat de blauwe gelaatskleur is verdwenen en de huid weer een heldere roode tint heeft. Ernstig moet worden gewaarschuwd tegen het gebruik van een pulmotor of het toepassen van kunstmatige ademhaling, om dat ten gevolge van de geforceerde inademing het zwaar be schadigde longweefsel gemakkelijk scheurt. In de gevallen waarbij de ademhaling slechter wordt en ademstilstand dreigt, spuit men hydrochloras lobelini (het zoutzure zout van de alcaloiden van Lobelia Inflata), 0,003 gram in een ader of 0,01 gram in de spieren. Indien het noodig is, kan na een kwartier nogmaals een injectie worden gegeven. Waarschijnlijk is eveneens veel succes te verwachten van het eenigen tijd geleden door de I. G. Farben in den handel gebrachte Icoral, een praeparaat dat behalve lobe- line, hexeton bevat en in 2 verschillende doseeringen wordt ge leverd. De ampullen met blauw etiket zijn bestemd voor intra veneuze injectie en bevatten 0,003 gram lobeline in 1 c.c. 1 oplossing hexeton, de ampullen met bruin etiket bevatten 0,01 gram lobeline en 2 c.c. 10 oplossing hexeton en dienen voor intramusculaire inspuiting. Hoewel buiten het bestek van dit artikel, wordt nog vermeld, dat Richters bij dieren met longoedeem zeer veel succes heeft gezien van onderhuidsche en zelfs intraveneuze zuurstofinjecties. Door deze wijze van zuurstof toedienen is het mogelijk dieren, die op geen andere wijze meer kunnen worden gered, in het leven te houden. De kans op luchtembolie schijnt bij voorzichtige toepassing gering te zijn. III. Behandeling van de secundaire gevolgen van de veran deringen in het longweefsel, voornamelijk wat betreft het hart, de vaten en de samenstelling van het bloed. Als voornaamste therapeutische maatregel moet worden genoemd de aderlating. Door de aderlating vermindert de hoeveelheid en verandert de 886

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 60