samenstelling van het bloed, terwijl de druk in de aderen afneemt. Door terugstroomen van weefselvochten wordt het bloed dunner en vermindert de viscositeit (inwendige wrijving). Het gevolg van de aderlating is een plotselinge omwenteling in het ziekte proces. De patiënten voelen zich veel beter, worden rustiger, de pols wordt krachtiger en de ademhaling dieper. Algemeen wordt in de literatuur aangeraden 500600 cm3 bloed uit de circulatie te doen afvloeien. Echter zijn enkele auteurs van meening dat het onttrekken van grootere hoeveelheden nog betere resultaten oplevert. Zelfs wordt een aderlating waarbij 1 liter bloed aan de circulatie wordt ontnomen als zeer doeltreffend beschouwd. In gevallen van hartzwakte of dreigende collaps is de aderlating verboden en moet worden vervangen door een zweetkuur. Vermin dert de hartwerking tijdens den ingreep dan wordt onmiddellijk 0,50,8 mgr. strophantine in een ader gespoten. Moeilijkheden kunnen bij het verrichten van een aderlating optreden indien het ingedikte en gemakkelijk stollende bloed de canule verstopt. In deze gevallen wordt de ader vrijgepraepareerd en ingesneden. Van verschillende zijden is aangeraden na de aderlating een physiologische keukenzout-oplossing in een ader te spuiten, echter wordt het ontstaan van longoedeem door den vermeerderden vochttoevoer in de hand gewerkt, terwijl de gunstige invloeden van de plotselinge drukvermindering en het terugstroomen van weefselvochten in het bloed uitblijven. Cardiotonica. Het hart, dat tegen den meerderen arbeid onder ongunstige omstandigheden niet is opgewassen moet reeds vroeg tijdig worden ondersteund. Ten einde een snel optredenden en blij venden stimuleerenden invloed op het hart uit te oefenen, raadt Muntsch aan gelijktijdig mgr. strophantine in een ader en 2 cc ol. camphoratum onder de huid toe te dienen, hetgeen om de 3 uren kan worden herhaald en dagen lang voortgezet. Voorts worden aangeraden coffeïne, digaleen, hexeton. Gewaarschuwd wordt tegen het gebruik van coramine, daar dit middel volgens RÜDIN het ontstaan van longoedeem in de hand werkt. Op de gecombineerde werking van lobeline en hexeton is reeds gewezen. Nabehandeling. Na de resorbtie van het longoedeem blijven de longen en het hart nog eenigen tijd in een zeer kwetsbaren toestand. Vaak volgt in het genezingstijdperk longontsteking of treedt een plotselinge hartzwakte op. Tegen het ontstaan van long complicaties geeft men behalve expectorantia, solvochin en trans- pulmin. Het hart wordt ondersteund door digitalis. R. Infus. fol. digit. 1/150 S. o.b.h.c. of 887

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 61