mosterdgas of langerdurende blootstelling van de huid aan mos- terdgasdamp. De huid wordt rood, schilfert af en vertoont na eenige dagen een vlekkige pigmentatie. Soms ontstaan kleine, oppervlakkige blaartjes die spoedig schrompelen en indrogen. Een tweede graad van beschadiging vertoont groote, sterk gespannen, door een roode zone omgeven blaren en treedt op wanneer vloeibaar mosterdgas gedurende 10 a 15 minuten of langer op de huid heeft ingewerkt. Deze aandoening kan zich ook voordoen na langdurig verblijf in een atmospheer, die een hooge concentratie mosterdgasdamp of- nevel bevat en eveneens door het dragen van besmette kleeding. De derde graads beschadiging vertoont afgestorven huidgedeel ten en groote blaren te midden van een roode, sterk gezwollen huid. Deze veranderingen zijn een gevolg van de inwerking van vloei baar mosterdgas gedurende 30 minuten of langer op de huid, echter kunnen zij ook optreden door het langdurig dragen van met mosterdgas besmette kleeding. Nadat de blaren zijn gesprongen en de afgestorven gedeelten van de huid zijn uitgestooten of verwijderd, ontstaan diepe, kratervormige wonden die geen neiging tot genezen vertoonen en een voortdurende porte d' entreé vormen voor infecties. De invloed van mosterdgas op de ademhalingsorganen. De ver schijnselen droge keel, hoesten, heeschheid en opgeven van slijmetterig, taai, bloederig slijm, kunnen verscheidene weken aanhouden. Tijdens het langdurige ziekbed is er veel kans op infecties en complicaties (pneumonie, longabces). Aandoeningen van de oogen t.g.v. mosterdgas. Oogaandoeningen ontstaan meestal tengevolge van de inwerking van mosterdgas- damp of- nevel. De verschijnseleneen stekend gevoel en tranen van de oogen, lichtschuwheid, zwelling der oogleden, roode bind- vliezen, kramp van de accommodatiespieren, nauwe pupillen en hoofdpijnen, treden enkele uren na het verblijf in de met mosterd gasdamp of- nevel besmette atmosfeer op. Den volgenden dag geven etterige afscheiding, korstvorming en verkleven van de randen der oogleden of troebeling van het hoornvlies aanleiding tot een tijdelijke blindheid. Indien het oog is besmet met vloeibaar mosterdgas kunnen zich behalve de genoemde verschijnselen, zweervorming en perforatie van het hoornvlies voordoen en verlies van een oog of van het gezichtsvermogen veroorzaken. Door mosterdgas veroorzaakte aandoeningen van het maag darmkanaal. Na nuttigen van met mosterdgas besmet voedsel ontstaan onregelmatige onstekingen van de slijmvliezen van het maagdarmkanaal, die o.a. de navolgende verschijnselen veroor zaken gebrek aan eetlust, drukkend gevoel of pijn in de maag streek, misselijkheid, braken en soms bloederige diarrhoe. 889

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 63