Mosterdgas in de circulatie. Indien mosterdgas als vloeistof, damp, of nevel op een der organen heeft ingewerkt wordt een gedeelte in de bloedbaan opgenomen en veroorzaakt afbraak van roode en degeneratie van witte bloedcellen. Ook de andere organen worden in meerdere of mindere mate aangetast. Boven dien is er een verhoogde afbraak der weefselcellen die zich ken baar maakt in een sterke vermagering en vermeerderde stikstof-, ammoniak-, kreatinine- en phosphorzuuruitscheiding. Behandeling. Nadat de patiënten zoo spoedig mogelijk uit het besmette terrein zijn weggebracht en hun besmette kleeren hebben uitgedaan, worden de aangetaste organen op de hierna te beschrijven wijze behandeld. Huid. Omtrent de behandeling van de door mosterdgas be smette of aangetaste huid zijn de opvattingen verdeeld en het is niet gemakkelijk in de vele bestaande leerboeken en voor schriften een behandelingswijze te vinden, die niet op andere plaatsen wordt tegengesproken of verworpen. Men maakt in het algemeen onderscheid tusschen a) de behandeling kort na de besmetting met mosterdgas, dus in het stadium waarin zich nog geen verschijnselen voor doen en b) de behandeling wanneer reeds verschijnselen zijn opgetreden. De onder a aangegeven behandeling bestaat uit het zoo volledig mogelijk verwijderen van het op of in de huid aanwezige mosterd gas. Om dit te bewerkstelligen wordt het zich op de huid bevin dende mosterdgas met een filtreerpapiertje opgezogen of met een droge wat voorzichtig afgedept. De besmette filtreerpapiertjes of watten worden in een oplossing van chloorkalk in water gedeponeerd. Er wordt gewaarschuwd tegen het afvegen van het mosterdgas, daar het hierdoor over de niet aangetaste huidgedeelten kan worden verspreid. Bevinden zich geen zichtbare resten meer op de huid dan wordt, met een mengsel van 1 gewichtsdeel versche caporiet en 2 gewichtsdeelen magnesiumoxyde, de afgedepte plaats eenige malen flink afgewreven ten einde de kleinste hoeveelheden die zich nog op de huid bevinden te vernietigen. 1) Hierna wordt de huid afgewasschen met warm water en zeep waardoor de poriën zich openen, de huid week wordt en de uit de zeep vrijkomende alkali het zich in de oppervlakkige huidlagen 890 b Chloorkalk vernietigt mosterdgas, waarbij zich een heftig vuurver- schijnsel voordoet. Bij gebruik van bovengenoemd mengsel met magnesium oxyde blijft de heftige reactie achterwege, echter de ontsmettende werking behouden. De redenen die hebben geleid tot het gebruik van versche caporiet en gebrande magnesia in de genoemde verhouding zijn in een door mij aan den Directeur der Militaire Gasschool uitgebracht rapport vermeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 64