vloeistof l) of in chloramineoplossing 2 Ook oplossingen van zwavelafsplitsende praeparaten (b.v. Sulfoliquid) worden aan geraden. Voor zeer gevoelige huidgedeelten, zooals de huid van het scrotum, gebruikt men een oplossing van kalium permanga- naat 1/1000. De omslagen mogen niet op de huid drukken. Te stijf aange brachte verbanden hinderen den patiënt, geven aanleiding tot het stuk gaan van de blaren en prikkelen de wondoppervlakte. Voorst moeten de verbanden vaak worden verwisseld en de aangetaste huidgedeelten worden afgespoeld of gebaad. Ook mogen de com- pressen niet door Mosetig batist of andere ondoorlaatbare stoffen van de lucht worden afgesloten, omdat hierdoor de gunstige en reinigende op de wond uitgeoefende zuigwerking, die tengevolge van de verdamping van vocht aan de buitenoppervlakte van het verband ontstaat, wordt te niet gedaan. De vochtige omslagen doen de klachten verdwijnen, gaan de hyperaemie (bloedaan- drang) tegen en voorkomen korstvorming en verklevingen met de huid. Zij desinfecteeren, werken adstringeerend (samentrek kend) en antiphologistisch (ontstekingwerend)terwijl de won den mechanisch worden gereinigd. Het getroffen lichaamsdeel moet rust houden en hoog liggen, waardoor het bloed er uit weg zakt en de stuwing, de exudatie en de pijnlijkheid verminderen. Wanneer, zooals te velde meermalen zal voorkomen, een nauw gezet doorgevoerde vochtige behandeling als boven is aangege ven niet kan worden toegepast, is aan een tijdelijke behandeling met zalven niet te ontkomen. In deze gevallen geeft men losse verbanden met steriele Amerikaansche vaseline, welke zoo spoe dig mogelijk worden vervangen door in Dakinsche vloeistof of chloramineoplossing gedrenkte omslagen. Wij zagen in het voorgaande, dat voor lichte huidbeschadigin gen, die slechts een roode verkleuring en een geringe blaarvor- ming vertoonen en waarbij de huid niet is gezwollen en geen vocht doorlaat, de Desitinzalfbehandeling is aangewezen, echten dat meer ernstige vormen van mosterdgasaandoeningen worden behandeld met vochtige omslagen. Hieruit volgt dat men, alvorens de eene of andere behandelings wijze toe te passen, zekerheid moet hebben omtrent den aard der beschadiging. Bestaat die zekerheid niet, dan is het beter om na de ontsmetting met warm water en zeep, vochtige omslagen aan te leggen en hiermee voort te gaan tot is komen vast te, staan, dat het hier slechts een aandoening van den eersten graad of- een lichte tweede graadsbeschadiging betreft. b De Dakinsche vloeistof wordt als volgt bereid: 12% gram chloorkalk worden tot een brei aangemengd en bijgevuld met water tot 1 liter. Onder omschudden 12% gram in warm water opgelost boorzuur toegevoegd en hierna gefiltreerd. 892

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 66