heid, brandende pijnen in de trachea of heftig hoesten geven de volgende middelen vaak een vermindering der klachten R. Menthol 0,1 Tinct. benzoic, ad 30 S. 4 cc op een waschkom heet wa ter voor inhalatie of R. Menthol 2,5 Chloroform 8,0 Ol. Eucalypt. 8,0 Creosot 8 Tinct. Jod. 4 Spir. vin. reet. q. s. ad. 60 S. 15 druppels op een watje, in een masker voor inhalatie. De hoestprikkel kan worden onderdrukt door den patiënt een tablet codeïne in te geven of door een injectie eukodal (1/2 1 cc) intramusculair (in de spieren) toe te dienen. Bij verstopping der luchtwegen door taai, slijmetterig secreet geeft men expectorantia vochtige omslagen over de borst en inhala ties van waterdampen, waaraan menthol of eukalyptus is toege voegd. Zeer veel succes is door bijna alle onderzoekers waargenomen van inspuitingen met niet-specifieke sera. Na het toedienen van diphterie- of tetanusserum, 5 10 cc, of gewoon paardenserum 5 20 cc., worden de pseudomembranen spoedig afgestooten en komt het ontstekingsproces tot rust. In de gevallen waarbij de aandoeningen voornamelijk in het strottenhoofd of in het bovenste gedeelte van de luchtpijp zijn gelocaliseerd en aanleiding geven tot ernstige benauwdheid, kan een tracheotomie operatieve opening van de luchtpijp) nood zakelijk zijn. Maag darmkanaal. Aandoeningen van de slijmvliezen van mond, keel, slokdarm en maag worden het beste behandeld door het laten drinken van een 2 oplossing van bicarbonas natricus en het innemen van een groote dosis dierlijke kool. Maagspoelingen zijn alleen van beteekenis wanneer zij kort na de vergiftiging worden toegepast. Brakenverwekkende mid delen mogen niet worden ingenomen. Bij ernstige diarrhoe geeft men opium R pulv. opiï 0,05 sacch. alb. 0,5 M.f.pulv.d.t. No. X S. o. b. h. pulv. of tannine (tannalbin, tanningeen). 894 expectorantia geneesmiddelen, die het opgeven van fluimen bevor deren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 68