Behandeling. Van Amerikaansche zijde wordt aangeraden de door lewisiet aangetaste huid af te wasschen met een oplossing van 5 natronloog en hierna een verband met ijzer hydroxy de- pasta aan te brengen, echter zag Büscher, na applicatie van in natronloog gedrenkte omslagen in enkele gevallen ernstige be schadigingen van de huid optreden. Volgens de Duitsche onder zoekers moet de door lewisiet beschadigde huid net eender worden verzorgd als de door mosterdgas veroorzaakte huidaandoeningen. Dit is eveneens het geval met de overige door lewisiet aangetaste organen. III. Prikkelende gassen. a. Niezenverwekkende gassen. Eenige minuten na het inademen van zeer geringe concentraties van niezenverwek kende stoffen treden heftige prikkelingsverschijnselen van de slijmvliezen van de oogen en van de bovenste luchtwegen op. Clark I, dat de oogen slechts weinig prikkelt, is bij een concen tratie van 1 mgr. per m3, Clark II reeds bij een concentratie van Vi mgr. per m3 voor den mensch onverdragelijk. De niezenverwekkende stoffen veroorzaken zwelling der slijm vliezen en sterke prikkeling van de einden der sensibele zenuwen. In hooge, te velde niet voorkomende, concentraties tasten zij ook de longen en zelfs de huid aan. De verschijnselen treden kort na de inademing op en beginnen met een stekend gevoel in de oogen, tranenvloed, kriebeling in den neus en in de keel, niezen, een brandend gevoel achter het borstbeen, hoesten en speekselvloed. Daar de neuskeelholte in verbinding staat met de bijholten van den neus plant de prikkeling zich ook op de, deze holten bekleeden- de, slijmvliezen voort en veroorzaakt heftige pijnen in het voor hoofd, in de tanden en kiezen en in de ooren. Zwelling van de slijm vliezen der luchtwegen veroorzaakt benauwdheid en heftige pijnen over den geheelen borstomtrek. Prikkeling van de keel kan aanleiding geven tot een reflectorisch braken. Na het inademen van hooge concentraties voegen zich aan deze verschijnselen nog andere toe. De patiënten klagen over misselijkheid, onzekeren gang, duizelingen, zwakte in de beenen, pijnen in de ledematen, in de spieren en in de gewrichten. Bovendien komt een enkele maal bewusteloosheid voor. Soms zijn de patiënten psychisch ge desoriënteerd of treden verwardheidstoestanden op, waarbij po gingen tot suicide zeldzaam zijn. Ook zijn het z.g. mierenkrui pen (formicatio) en tijdelijke verlammingen waargenomen. Behandeling. Het alarmeerende ziektebeeld, dat na inademen van niezenverwekkende stoffen ontstaat, verdwijnt meestal zonder behandeling enkele uren nadat de patiënt uit de gasatmosfeer is verwijderd. Zelfs indien een ernstige vergiftiging heeft plaats gehad, zijn de patiënten na eenige dagen volkomen hersteld. 896

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 70