Personen die in een met arsinen verontreinigde atmosfeer hebben vertoefd, moeten schoone kleeren aantrekken, omdat de niezenverwekkende stoffen gedurende langen tijd in de kleeding blijven hangen. Het meest doelmatige middel om de klachten der met niezenver wekkende stoffen vergiftigde personen te verminderen, is het ruiken aan chloorkalk of het inhaleeren van geringe chloorconcen- traties. In Amerika heeft men de beschikking over chloorinhala- toren. Door het gebruik van deze toestellen is' het mogelijk de patiënten een constante concentratie, van 0,013- tot 0,015 mgr. chloor per liter lucht, te doen inhaleeren. Heeft men niet de be schikking over deze inhalatietoestellen dan moet in een van de lucht afgesloten vertrek een weinig chloorkalk en zoutzuur worden vermengd en het zich ontwikkelende chloor door waaiers worden verspreid. Om de patiënten de bovenaangegeven chloorconcentratie te doen inademen, is in een vertrek met een inhoud van 60 m3 ongeveer 1 gram chloorkalk noodig. Echter is deze wijze van doseeren geen nauwkeurige, omdat een gedeelte van het ontwik kelde chloor verloren gaat of tegen de wanden van het vertrek neerslaat. Aan de Militaire Gasschool te Bandoeng verrichte onderzoekingen hebben aangetoond, dat door niezenverwekkende stoffen vergiftigde personen een aanzienlijke vermindering der klachten ondervinden, indien zij gedurende 10 minuten in een vertrek vertoeven waarin zooveel chloor is ontwikkeld, dat een -zwakke chloorlucht wordt waargenomen. Een ander middel dat de klachten, vooral het gevoel van mis selijkheid, de neiging tot braken en de onaangename prikkeling in de keel spoedig doet verdwijnen, is het drinken van eenige glazen melk. Voorts wordt in de voorschriften en leerboeken aangeraden het inhaleeren van een mengsel bestaande uit 40 deelen alcohol 40 deelen chloroform, 15 deelen aether en 5 druppels ammonia. Ook neusspoelingen met physiologische zoutoplossingen, gor gelen met een oplossing van waterstofperoxyde 3 of kalium- permanganaat 1 °/oo en oogwasschingen met 3 boorzuur zijn nuttig. b. Tranenverwekkende gassen. In de te velde voorkomende concentraties veroorzaken tranenverwekkende gas sen een stekende pijn en tranen van de oogen, lichtschuwheid, dichtknijpen der oogleden en een ontsteking der bindvliezen. Behalve deze verschijnselen wordt vaak een pijnlijk en stekend gevoel van de vochtige huid waargenomen. Het is bekend dat personen, die het gasmasker hebben opgezet, de aanwezigheid van tranenverwekkende gassen gewaar worden door een stekende pijn van de huid aan de randen van het masker. In zeer hooge concentraties kunnen de tranenverwekkende gassen meer ernstige symptomen veroorzaken en zelfs aanleiding geven tot het ontstaan van longoedeem of beschadigingen van het hoornvlies. 897

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 71