Behandeling. Personen die door koolmonoxyde zijn ver giftigd, moeten zoo spoedig mogelijk in de frissche lucht worden gebracht. De redders moeten van zuurstoftoestellen of van spe ciale koolmonoxydeafvangende maskers zijn voorzien. De patiën ten worden liggend vervoerd, van hun kleeren ontdaan en warm toegedekt. Voorts geeft men hun warme koffie te drinken. Bij bewustelooze patiënten wordt kunstmatige ademhaling met ge lijktijdig toedienen van zuurstof en 6 koolzuur toegepast. Ook kan, daar de longen niet zijn beschadigd, de pulmotor worden gebruikt. Volgens sommige auteurs is het toedienen van koolzuur niet noodig en zelfs nadeelig. Dreigende ademstilstand wordt bestreden door het inspuiten van 0,003 gram lobeline in een ader of van 0,01 gram in de spieren. Het hart wordt in zijn werking ondersteund door injecties van coffeïne, cardiazol, digaleen of stro- phantine. Ook Icoral kan goede diensten bewijzen. Den laatsten tijd worden injecties van natriumthiosulfaat- en van methyleenblauwoplossing (chemosmon) aangeraden, echter is van de resultaten van deze behandeling nog niet voldoende bekend. Blauwzuur. Blauwzuur heeft een remmenden invloed op de fermentatieve processen, die optreden bij de ademhaling van de lichaamscellen, waardoor de weefsels hun vermogen om de zuurstof uit het bloed op te nemen verliezen. Door zijn verlamf- mende werking op het ademcentrum kan het tot een plotselingen dood aanleiding geven. De aanvankelijke verschijnselenlichte prikkeling van de slijmvliezen, drukkend gevoel in het voorhoofd, zwaar, loom gevoel in de beenen, misselijkheid en neiging tot braken, gaan na eenigen tijd over in benauwdheid, snelle pols, bewusteloosheid, krampen, wijde pupillen en ademstilstand. Na het inademen van hooge concentraties blauwzuur kan binnen enkele minuten de dood intreden. Opname van blauwzuur door de huid is mogelijk. Behandeling. Nadat de patiënt uit de vergiftigde atmos feer is verwijderd, wordt hij van zijn kleeren ontdaan en warm toegedekt. Bij ademstilstand wordt kunstmatige ademhaling toege past, zuurstof met 6 koolzuur toegediend en een injectie lobe line of icoral gegeven. De hartswerking wordt ondersteund door injecties van cardiazol, digaleen, coffeïne, enz. Van groot belang is de behandeling met natriumthiosulfaat. Deze stof verbindt zich met hét blauwzuur tot het niet vergiftige rhodaannatrium. Men spuit 5 10 cc. van een 10 oplossing in een ader. Ook van inspuitingen met dioxyaceton (oxantin) zijn gunstige resultaten waargenomen. 899

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 73