ten volle berekend is. Vergelijkingen met andere legers bepalen dan meestal de mate, waarin het eigen leger in technische uitrus ting te kort schiet. Dat de materieele uitrusting van ons leger nog niet geheel en al aan moderne eischen voldoet, is ons allen bekend. Aan het inhalen van den achterstand wordt echter krachtig gewerkt; wij verwijzen daartoe naar hetgeen de Regeeringsgemachtigde terzake in den Volksraad opmerkte. Nu is het niet zoo heel eenvoudig bij het streven naar moderni seering de juiste verhouding tusschen mensch en machine te be houden. Behalve de waardeering van elk technisch hulpmiddel op zich zelf, zal dit streven mede worden beheerscht door plaat selijke toestanden en verhoudingen. De vraag welke dan zou kunnen worden opgeworpen is Wordt het mogelijk geacht, zonder overschrijding van de voor oorlog toegestane gelden en zonder het leger in de paraatheid voor de primaire en secundaire taak te schaden, menschen door machines te vervangen, zoodoende het leger ten spoedigste volgens moderne eischen uit te rusten Dit artikel beoogt, deze vraag t.a.v. een der mechanische midde len het vliegtuig en rekening houdende met Ned.-Indische verhoudingen en toestanden nader te belichten. De vraag is voor de hand liggend. Wij wijzen dan op de toe nemende waardeering, welke het vliegtuig als oorlogsinstrument ondervindt, een waardeering welke ten duidelijkste blijkt uit den wedloop in de luchtbewapening op de toenemende in de militaire vakliteratuur tot uiting komende belangstelling voor den „lucht oorlog", waarbij het luchtwapen zelfstandig den oorlog voert en grondtroepen voltooien hetgeen het vliegtuig heeft ingeleid en doorgezetop de aanwijzingen, welke allerwege der burger bevolking zijn verstrekt omtrent de wijze, waarop zij zich kan beschermen tegen het luchtgevaar en de oefeningen, welke nu en dan daarin worden gehouden. Uit finantieele overwegingen, zou nu en in de naaste toekomst eene uitbreiding van de L. A., uitgaande boven de thans gepro jecteerde (deze voorziet in een allerwege erkend te kort aan vliegtuigen voor de uitoefening van de secundaire taak) alleen mogelijk zijn, indien de geschiktheid van vliegtuigen voor de uitoefening van de primaire taak op grond van practische erva ring vaststaat en van dien aard is, dat grondtroepen, welke zich het best voor de uitoefening van die taak leenen dat is dus de infanterie door vliegtuigen zouden kunnen worden vervangen. Nu beschikken wij ten deze niet over practische ervaring en dient dus te worden nagegaan in hoever in andere koloniën vlieg tuigen bij de handhaving van orde en rust konden worden be trokken en in welke mate dit wapen daarbij heeft voldaan. In een tweetal sedert kort verschenen boeken van de hand van Engelsche Generaals vonden we eenige op practische ervaring 902

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 76