ook doet denken aan de onstuimigheid en doodsverachting, waar mede de Baliërs in 1894 in Lombok zich op onze troepen wierpen. De hevigheid en de omvang van het verzet, dat slechts enkele maanden duurde, kan worden beoordeeld uit de volgende benade rende verliescijfers der opstandelingen. 2300 dooden, 1650 gewonden voorts werden 3700 gevangenen gemaakt, terwijl 39.000 opstan delingen zich vrijwillig meldden. De troepen leden een verlies van 137 man. Bovendien werden vele vreedzame Hindoes, waarvan het aantal zelfs niet te benaderen is, door de opstandelingen om het leven gebracht. Verdere bijzonderheden omtrent de actie achten wij niet terzake dienende. Omtrent de luchtstrijdkrachten zegt Generaal Gwynn. De luchtstrijdkrachten namen aan den strijd geen deel, wijl door den aard van het verzet en de terreingesteldheid zich geen gelegenheid tot ontplooiing van hun gevechtskracht voordeed en vliegtuigen ook niet voor verkennings- of andere doeleinden konden worden gebruikt. Wij teekenen hierbij aan, dat de draadverbindingen tusschen de verschillende militaire posten vaak door de opstandelingen werden doorgesneden, het uitzenden van verbindingsmanschappen gevaarlijk was voorts dat de draadlooze telegrafie voor militair gebruik toen (1921) nog in een onvoldoend stadium van ontwikke ling verkeerde. Als gevolg hiervan waren de posten vaak geïso leerd. Naar onze meening hadden hier vliegtuigen als verbindings orgaan nuttige diensten kunnen bewijzen, tenzij er geen landingsgelegenheid was waaromtrent echter in het hierbesproken boek geen gegevens werden aangetroffen. b. Palestina 1929. Het betreft hier geen opstandsbeweging tegen het Gouverne ment. Het leger, zoomede enkele landingsdivisies van oorlogs schepen moesten hier optreden tot herstel van de orde en rust, welke als gevolg van den tusschen de Joden en de Arabieren uitgebroken strijd ernstig was verstoord. Vóór het uitbreken van de ongeregeldheden gaf Palestina op het gebied van machtsmiddelen een voor onze begrippen hoogst eigenaardige figuur te zien, namelijk een politiemacht, terwijl het militaire element uitsluitend uit luchtstrijdkrachten bestond. Generaal Gwynn beoordeelt deze figuur als volgt „Ook hier zou alles goed zijn geweest, indien „the Air Ministry „de beschikking had gehad over voldoende grondtroepen, teneinde 904

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 78