„situaties, welke niet door luchtstrijdkrachten alleen konden „worden beheerscht, het hoofd te kunnen bieden, zooals dat in „Iraq het geval is. Luchtstrijdkrachten in samenwerking met „pantserwagens zijn voldoende om van buiten de grenzen komend „geweld te keeren, maar luchtstrijdkrachten kunnen geen steun „verleenen aan het B.B. bij de daadwerkelijke handhaving van „orde en rustook pantserwagens zijn ten deze in hun actie „begrensd. Voorts was het bij het uitbreken van een opstand „onder de Arabieren binnen de grenzen, noodzakelijk troepen ter „beschikking te hebben tot bewaking van de grenzen tegen daar „buiten wonende, met de opstandige Arabieren symphatiseerende, „Bedouinen. „Naar onze meening heeft het Gouvernement de waarde van „het luchtwapen te hoog aangeslagen en wellicht uit bezuini- „gingsoverwegingen onvoldoende aandacht geschonken aan de „behoefte van de verschillende soorten machtsmiddelen, welke „toch grootendeels worden bepaald door de plaatselijke verhou dingen en toestanden. „Het gevolg hiervan was, dat het B.B. zich in een bijzonder „zwakke positie bevond, toen de verstoring van de binnenland- „sche orde en rust een voldongen feit werd". De schrijver geeft dan een beschrijving van de ontwikkeling van de verhouding tusschen de Joden en de Arabieren, welke ten slotte in bloedige botsingen culmineerden. Als gevolg hiervan moest de plaatselijke politie worden versterkt, hetgeen kon geschieden uit garnizoenen in Egypte en door landingsdivisies van in de Middel- landsche Zee aanwezige Engelsche oorlogsschepen. Van de actie zegt de Generaal Gwynn, dat de daaruit getrokken leeringen meer politieke dan militaire waarde hebben en geeft dan verder de volgende beschouwingen. „Het heeft de aandacht getrokken, dat voor het geval militaire „bijstand noodig is, militairen te laat worden geroepen en te „vroeg worden weggezonden". En verder „Dat een officier van de Royal Air Force militair adviseur van „het Bestuur was, had zijn bezwaren. Hij kon met de hem ter „beschikking staande luchtstrijdkrachten weinig steun aan de politie „verleenen en was onvoldoende in contact met de buiten zijn com- „mandement gelegen garnizoenen van waaruit grondtroepen kon- „den worden aangetrokken. Voorts „Ter verzekering van de eenheid van handelen werd de leiding „van de actie zoowel van de grondtroepen als van de luchtstrijd- „krachten, in onderling overleg, aan een landmachtofficier opge- 905

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 79