het 9de bataljon (2 compagnieën Europeanen en 2 compagnieën Javanen) onder den luitenant-kolonel Van La wick Van Pabst. Van de Cavalerie het halve 3de veldeskadron, Van de Artillerie de 10de compagnie veld- en de 5de compagnie bergartillerie en 4 Coehoornmortieren. Tot het park en de reserve behoorden 2 kanonnen van 12 cm K.A. en 2 mortieren van 20 cm. Van de Genietroepen, Militaire Administratie, van den Genees kundigen Dienst en den Algemeenen Trein werden officieren, personeel en materieel toegevoegd. De sterkte der landmacht telde aan infanterie 1823 officieren, onderofficieren en minderen, waaronder 493 inlanders, aan cavalerie 67 paarden, aan bereden artillerie 8 kanonnen, aan vestingartillerie 2 kanonnen en 6 mortieren. Voorts 1782 dwangarbeiders, 55 karren voor 2 paarden, 120 karre- en 100 draagpaarden, 233 bedienden en 94 vrouwen. Met inbegrip van alle wapens en diensten telde, de expeditionnaire landmacht 4500 hoofden. Tot de zeemacht behoorden 5 oorlogsstoomschepen, 2 opiumjagers voor koerierdiensten, 2 adviesbooten en 11 transportstoomschepen. Uit de bemanning van de oorlogsvaartuigen kon zoo noodig een landingsdivisie worden samengesteld. Tot Opperbevelhebber, tevens regeeringscommissaris werd aan gewezen de generaal-majoor Vetter, tweede bevelhebber was de generaal-majoor Van Ham, als chef van den staf der expeditie trad op majoor van den gener alen staf Hamerster, terwijl ma j ooi- Rost van Tonningen commandant der artillerie was. De zeemacht stond onder bevel van den kapitein ter zee Quispel. Het staatkundig doel der expeditie werd in een instructie voor den opperbevelhebber omschreven. Aan de reeds eerder op bladzijde 837 genoemde eischen werden nog de volgende toegevoegd 1) Bereidverklaring om de door den vorst van Lombok af te leggen betuiging van leedwezen door een gezantschap, samen gesteld ten genoege van den opperbevelhebber op plechtige wijze mondeling voor den Gouverneur-Generaal te doen herhalen, 2) nederlegging van het bestuur over Lombok door den ouden vorst Ratoe Agoeng Gede Ngoerah Karangasem, ten behoeve 839

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 7