„dragen. Deze plotselinge verandering van verantwoordelijk „bevelhebber in tijden van beroering en het feit dat de nieuwe „bevelhebber van de plaatselijke toestanden en verhoudingen in „het geheel niet op de hoogte was, doet de juistheid van de organisa tie in normale tijden in twijfel trekken." Generaal Gwijnn geeft verder aan, dat onderwerpelijke actie er toe leidde, ook in Palestina voor normale tijden de in Iraq bestaande organisatie en gezagsverhouding (verantwoordelijk com mandant een R. A. F. officier, wien boven en behalve luchtstrijd krachten voldoende grondtroepen ter beschikking staan) in te stellen. Van belang achten we de volgende beschouwing van den schrijver „De snelheid waartaede leger en vloot tot ontzetting van de „precaire situatie konden oprukken, is van belang en het demon streert wederom de groote waarde van een keten van garnizoenen „langs de overzeesche verbindingen en het gevaar, dat we zouden „loopen indien deze garnizoenen door luchtstrijdkrachten werden „vervangen dan wel van zoo'n geringe sterkte waren, dat steun- „verleening niet mogelijk was". Ten slotte verdient vermelding het groote nut van vliegtuigen als transportmiddel, hetgeen ook bij deze actie op treffende wijze aan den dag is getreden, blijkende uit het vervoer van 2 officieren en 50 minderen in 4 „Victorian troop carriers" en waaromtrent Generaal Gwynn het volgende opmerkt „De zeer groote waarde van transport per vliegtuig bleek „hier, indien bedacht wordt, dat, toen het detachement aankwam, „de politie van wege het voortdurend in touw zijn, was uitgeput „en groepen weerlooze Joden, hier en daar ten getale van honderd, „bescherming tegen de Arabieren zochten in huizen, welke zich „daarvoor leenden. Een handje vol soldaten, dat op tijd kwam, „redde hier de situatie en was van meer nut dan duizenden „die den volgenden dag zouden zijn aangekomen." (Slot volgt). 906

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 80