910 Kust- en Luchtverdediging. Een goed verzorgd, uitgebreid handboek voor kustverdediging van onge twijfeld groote practische waarde, ook voor ons, is „Coast Artillery", blijkens het voorwoord van den Inspecteur der Am. kust- en ld. art. samengesteld door „the C. A. J." ten behoeve van den Am. reserveoff. bij de k. en ld. art. 0.m. worden er in behandeld de aanvals- en beschermingsmiddelen der aan vallende marine, de volledige organisatie en het materieel der k. en ld. art., de meetdienst, de richtmethoden, de tactiek van den aanval op kustfronten en van de verdediging daarvan, en de terreinversterking v.z.v. daarbij ook maar eenigszins te pas komende. Bij de behandeling van de uitwerking van k. art. op schepen valt o.m. op, dat zelfs tegen torpedojagers een kaliber van 15.5 cm noodig geacht wordt (laat staan tegen zwaardere schepen). De k. art. omvat art. tegen varende doelen en art. tegen ldn. Ten einde de verdediging meer mobiel te maken, wordt naast een aantal vaste btn. beschikt over een uitgebreide hoeveelheid spoorweg- en tractorgeschut. Nauw verband moet gelegd worden tusschen het art. vu. en de mijnenvel den. Het personeel wordt zoowel voor het k.- als voor het ld. geschut af gericht. Beveiliging tegen luchtaanvallen, aan welk onderdeel bijzondere aandacht wordt gewijd, wordt verkregen door maskeering, vu. der eigen ld. art. en -mitr., actie der eigen jvln., ballonhindernissen en rook en nevel. Alle k. bt. cdtn zijn o.m. belast met het improviseeren van maskeering, het verzekeren van een goede luchtbewaking met snel in actie komen der bij elke k.bt. behoorende ld. mitr., het onderhouden van voortdurend contact met de lo cale ld. art. en het in de nabijheid inrichten van dekkingen voor het bt. personeel. De indeeling van ld. materieel bij de mobiele troepen is als volgt: Per zelfstandig optredende Div. wordt beschikt over 1 ld. bt. (4 stn a 7.62 cm) en 1 cie ld. mitr. a 12.7 mm (de cie telt 12 mitr.). Bij optreden in Div. G. 's verband vervalt de ld. art. bij de Div. en beschikt de Div. G. over 1 ld. reg., bestaande uit een St., een afd. ld. art. (I) en een afd. ld. mitr. (II). I bestaat uit een St., een zl. afd. (A) a 15 zin. van 150 cm (onderverdeeld in 3 sien a 5 zin) en uit 3 btn. ld. art. (B, C en D) a 4 stn van 7.62 cm 4 mitr. II bestaat uit een St. en 4 cien (E. F. G. en H) a 12 mitr. De Div. G. telt alzoo aan lu. afw. middelen totaal 12 stn., 84 (60 2 X 12 bij elke Div.) mitr., 15 zin. en 15 luistertoestellen. De Div. G. wordt c.q. nog met een ld. reg. uit de reserve versterkt. De momenteel aanhangige uitbreiding aan ma terieel beoogt verder de indeeling per leger van 1 ld. brigade (a 3 regn. met 7.62 cm. of zoo mogelijk 10.5 cm. geschut) en het vormen van een algemeene reserve groot 5 ld. brigades (totaal 21 regn; waarin 7.62 cm. en 10.5 cm. ge schut) en 12 zl. afdn. Betreffende de opstellingshoogte van kustzln. boven het waterniveau wordt i.v.m. de aardkromming een hoogte van minstens 18 m gewenscht geacht (uiterste minimum 12 m), terwijl i.v.m. den gevormden dooden hoek anderzijds een hoogte van 30 m niet ware te overschrijden. Op de verblin dende uitwerking van k. zin. op schepen t.a.v. de navigatie en vuurleiding wordt gewezen. De nieuwste metalen spiegels bleken bij de recente oefenin gen 90% van de lichtsterkte der zeer dure en breekbare glazen spiegels te hebben. T.a.v. de waarde der 1. afw. middelen op den grond wordt o.m. het vol gende vermeld. De ld. art. en mitr. richten zich onderscheidenlijk tegen hoog en laag vliegende vin. Omtrent de uitwerking daarbij wordt gezegd „Under ordinary conditions, within their offensive ranges, the fire of antiaircraft guns and automatic weapons may be depended upon to interfere seriously with aircraft operations." Volledige verdediging van alle objecten d.m.v. eigen 1. str. kn. is i.v.m. het typische karakter van luchtaanvallen onmogelijk be- beikbaar. Indien 1. str. kn. beschikbaar zijn, komen deze het best tot hun recht door ze en masse in de zetten voor offensieve doeleinden. Aan de 1.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 84