Sc7ie{s.I. 911 afw. wapens op den grond valt t.o.v. de eigen 1. str. kn. in het alg. dezelfde taak toe als aan de bij een vlootbasis behoorende k. btn. t.a.v. de vloot. In be paalde gevallen kan toevoeging van jvln. een gunstige vervolmaking voor objectverdediging geven, mits het geheel in één hand gelegd wordt en de afgeronde taken van de bestrijdingsmiddelen een harmonisch geheel opleve ren. Het tusschen belangrijke objecten in gelegen overige terrein wordt in beginsel verdedigd door de 1. str. kn. in samenwerking met zin. Ter voor koming van vu. op eigen vin. zullen deze laatste zich in beginsel onthouden van het vliegen over door eigen ld. art. bestreken zones; is zulks niet te vermijden, dan zullen door vin. afgesproken seinen met de ld. art. worden gewisseld. o 10500 35oo Gooo 7600 jLOn.z.on£oLObL LUGrfczauccm t/cuzJ' cn yanaSs (I, 0.9/S 7n. De max. werkzame dracht der ld. art. wordt niet bepaald door den groot sten schootsafstand, doch is in hooge mate afhankelijk van de tijdbuis. Schets I geeft een vert. doorsnede van het schootsveld van een 7.62 cm ld. vuurmond met een Vo van 2800' (1' 0.305 m) en een uurwerkbuis met een max. werkzamen tempeertijd van 20 sec. Een vl. op 17.100' hoogte vliegende, komt eerst binnen het bereik van den vuurmond, wanneer het vl. horizontaal gemeten nog 6.000 yd (1 yd 0.914 m) van den vuurmond verwijderd is. Daar momenteel het „plafond" van het gemiddelde type beladen bommenwer- werper niet boven 17.100' ligt, wordt het schootsveld bepaald door een cy linder met een straal van 6.000 yd en een hoogte van 17.100' met den vuur mond in het midden van het grondvlak. Bij het vaststellen van de opstellings plaatsen der ld. btn. op de kaart gebruike men in dit geval transparante cirkelvormige schijven met een naar de schaal der kaart omgewerkten straal van 6.000 yd. Het spreekt van zelf, dat bij den 10.5 cm ld. vuurmond en bij vin. met een hooger plafond deze straal wijziging ondergaat. In dit verband zij gewezen op het streven naar vin. met een zeer hoog plafond (stratosfeervln.)waarbij echter ook de ld. art. wel weer zal weten te volgen. De meest moderne vin. hebben momenteel een plafond van 24.000'. Bekendheid rnet de eigenschappen der vy. vin. en met 's vijands luchttactiek is voor den verdediger van zeer groot belang. Nachtelijk vuur blijft in de meeste gevallen beperkt tot die doelen, welke door ld. zin. worden belicht. Snelle richting en hoogtewijziging der vin. bemoeilijken de vuurleiding der ld. art. in hooge mate anderzijds is een bomb. vl. gedurende korten tijd, n.l. bij het afwerpen, aan een vaste koers en hoogte gebonden. De taak der ld. zin. is vy. vin. voor de eigen ld. art. en 1. str. kn. te be lichten. De atmosferische toestand is van grooten invloed op de reikwijdte, die gemiddeld op 6.000 yd gesteld kan worden. Het gebruikte type is het Cadillac-Sperry zl. M. 1925.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 85